1. Wybierz konkretny styl wnętrzarski
W ostatnich latach utarło się przekonanie, że w kuchni powinien dominować minimalizm. Z tego powodu kuchnię najlepiej stworzyć w stylu skandynawskim oraz industrialnym. Jeśli chcesz wykonać kuchnię jedynie z naturalnych materiałów, to świetnie sprawdzi się klimat rustykalny. Przed wyborem docelowego stylu, pamiętaj jednak, że styl powinien się dobrze komponować ze stylami wprowadzonymi w innych wnętrzach. Taka praktyka jest niezbędna do zastosowania, zwłaszcza jeśli kuchnia jest bezpośrednio połączona z salonem.
2. Mądrze zagospodaruj wolną przestrzeń
Kuchnia wcale nie musi zajmować znacznej części mieszkania. Aby cieszyć się kompaktową kuchnią, wystarczy wybrać meble, które zaoszczędzą miejsce. Bez względu na to, czy twoje mieszkanie należy do przestronnych, np. jak te dostępne na stronie https://wroclaw.mdr.pl/, czy też jest niewielkie, dobrym rozwiązaniem będzie zabudowana kuchnia. Decydując się na aranżację tego typu, efektywnie zagospodarujesz wolną przestrzeń, którą można wykorzystać na przechowywanie żywności czy kuchenne akcesoria. Nieodłącznymi elementami zabudowanej kuchni są zamykane szafki z organizerami. Świetnym dodatkiem do tego są również kosze typu cargo, które sprawiają, że utrzymanie porządku w kuchni będzie bardzo proste.
3. Wprowadź strefy
Urządzając kuchnię, nie można zapomnieć o ergonomii. Aby uzyskać przestrzeń, która jest idealnie dopasowana do naszego funkcjonowania i nawyków, najlepiej wydzielić pięć stref. Pierwsza to strefa zapasów spożywczych, na którą składają się lodówka zamrażarka wraz z szafkami. W kuchni powinna znajdować się również strefa przechowywania, czyli miejsce, w którym znajdują się garnki, naczynia i mały sprzęt AGD. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć również strefy zmywania. Przygotowanie posiłków to czynność, którą wykonujemy właśnie w kuchni, dlatego należy zapewnić sobie strefę przygotowania posiłków, składającą się z blatu czy wyspy kuchennej. Oczywiście w kuchni również gotujemy, tak więc nie może zabraknąć sprzętów takich jak kuchenka czy płyta grzewcza, które stworzą strefę gotowania. W tym przypadku należy omijać stawiania ich w kątach czy w takich miejscach w kuchni, które spowodują, że dostęp do palników będzie ograniczony, a przez to niewygodny.
4. Wprowadź meble, które wprowadzą funkcjonalność
Stopień funkcjonalności kuchni jest uzależniony od ustawienia mebli. Najlepszym wyborem będą kuchnie jednorzędowe, dwurzędowe lub te w kształcie litery U. Pierwsza propozycja wyróżnia się wnękami, lecz kładzie nacisk na mały aneks kuchenny. Kuchnia dwurzędowa charakteryzuje się ustawieniem mebli na dwóch równoległych liniach. W ostatnich latach popularna jest kuchnia w kształcie litery U. Aby uzyskać taki format kuchni, należy ustawić meble wzdłuż dłuższych ścian i jednej krótszej.
5. Odpowiednie wyposażenie
Aby stworzyć maksymalnie funkcjonalną kuchnię, warto wziąć pod uwagę zakup mebli na wymiar. Wybierając takie rozwiązanie, zredukujemy problem niechcianych szczelin a szafki i szuflady będą w pełni dopasowane do potrzeb. Na rynku producenci mebli oferują świetne produkty. Przykładem są meble modułowe, które można samodzielnie konfigurować.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.