Reklama

Reklama

Bookcrossing i biblioteczki na świeżym powietrzu. Coraz popularniejszy trend w Zgierzu i okolicach

Opublikowano:
Autor:

Bookcrossing i biblioteczki na świeżym powietrzu. Coraz popularniejszy trend w Zgierzu i okolicach - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Zgierz Trend na korzystanie z rzeczy z drugiej ręki jest obecny w przestrzeni naszego miasta i całego powiatu. Ostatnio pisaliśmy o akcji "wędrującej" książki. Dziś przedstawimy Wam, jak wyglądają małe biblioteczki na świeżym powietrzu. Gdzie takie miejsca znaleźć w Zgierzu i w najbliższej okolicy?

Reklama

Bookcrossing  i biblioteki na świeżym powietrzu w Zgierzu i okolicy

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Bolesława Prusa rozpoczęła projekt Wędrująca książka. Czym właściwie jest bookcrossing?

Mianem bookcrossingu określa się ideę przekazywania książek, pozostawiając je w miejscach publicznych np. na ławkach w parku lub w miejscach celowo do tego utworzonych np. na regałach, w gablotach czy stolikach. Ma to na celu popularyzację czytelnictwa wśród innych. Książka pozostawia i zabiera bezpłatnie. Jak podkreślają twórcy idei: książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Akcję wędrująca książka rozpoczęła w Zgierzu Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, Filia nr 6. 

Biblioteka na świeżym powietrzu znajduje się na Malince w Zgierzu. Wiemy też, że inne mniejsze miejscowości z powiatu również mają takie miejsca. Dotarliśmy do takiej biblioteczki przy Gminny Centrum w Dzierżąznej, placu zabaw w Sokolnikach-Lesie oraz w Jedliczu B. Przy sołtysówce powstała Biblioteka pod Jodłami. Miejsce zostało stworzone z inicjatywy sołtys Anny Bednarek. Przedsięwzięcie było sfinansowane ze środków budżetu gminy przypadających na sołectwo Jedlicze B w 2022 r.

- Przede wszystkim chciałam otworzyć sołtysówkę dla chętnych Mieszkańców Trójwsi. Mamy w niej wiele książek, podarowanych przez Mieszkańców, pomyślałam, że warto wynieść je do ludzi. Spodobał mi się pomysł biblioteki na świeżym powietrzu przy GCKSTiR w Dzierżąznej. Pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turysyki i Rekreacji w Dzierżąznej wykonali witrynkę na książki również dla nas, pomogli ją także zamontować na miejscu. I tak książki wyszły na ulicę przy sołtysówce. To miejsce spacerów, wiele osób tędy przechodzi. Ponieważ nasza biblioteczka jest ogólnodostępna, zawsze można podejść i wybrać coś ciekawego dla siebie - czytamy wypowiedź Anny Bednarek, sołtys Jedlicza B na stronie UG Zgierz.

Co warte podkreślenia, biblioteki na świeżym powietrzu są naszym dobrem wspólnym, dlatego trzeba o nie dbać, nie rozrzucać książek i nie niszczyć.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy