Remont MDK-u w Zgierzu - zakres prac
Budynek zyska nowy, estetyczny wygląd, ale przede wszystkim będzie bardziej funkcjonalny. Zakres prac obejmuje m.in.: przebudowę pomieszczeń, wymianę dachu, okien i drzwi, instalacji wewnętrznych wszystkich mediów oraz termomodernizację. W wyremontowanej placówce znajdą się sale do nauki tańca, rytmiki, a także pracownia fotograficzna, plastyczna i dydaktyczna.Wszystko po to, aby uzdolniona młodzież mogła w komfortowych warunkach rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Na czas remontu zajęcia dla dzieci i młodzieży będą przeniesione do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S Staszica w Zgierzu. Niewielu zgierzan już chyba pamięta, że plany przebudowy placówki sięgają początku wieku. Całkowity koszt modernizacji Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego to blisko 4,8 mln złotych. Na jej realizację pozyskano dofinansowanie z Programu Rządowego Funduszu „Polski Ład” w kwocie ponad 4,2 mln zł. Pozostałą kwotę uzupełni budżet powiatu.
Wzloty i upadki MDKu
Przypomnijmy, Młodzieżowy Dom Kultury istnieje od 1952 roku. Zaczęło się od Państwowego Domu Harcerza, a od 1957 roku funkcjonuje pod nazwą Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Jego siedziba mieściła się w starym i ciasnym budynku przy ul. Świerczewskiego w Zgierzu (obecnie ul. 3. Maja).Ośrodek prowadził głównie zajęcia techniczne, artystyczne i sportowe. W 1967 r. funkcjonowało 10 sekcji specjalistycznych: tańca, muzyki, kroju i szycia, modelarstwa, radiotechniki i fotografiki, wokalno – dramatyczna oraz łucznicza. W maju 1973 r. Dom Kultury Dzieci i Młodzieży zmienił nazwę na Ognisko Pracy Pozaszkolnej, a we wrześniu 1981 r. został przeniesiony do obecnej siedziby przy ul. Długiej 42, co związane było z poprawą warunków lokalowych i możliwością zwiększenia liczby kół zainteresowań.
W budynku tym swoją siedzibę miał również swego czasu Teatr Orfa – jeden z najstarszych teatrów niezawodowych w Polsce. We wrześniu 1996 r. “Ognisko Pracy Pozaszkolnej” już ostatecznie przemianowano na Młodzieżowy Dom Kultury. W tym roku MDK obchodzi jubileusz 70-lecia działalności. Od 2016 roku współistnieje z Centrum Kultury Powiatu Zgierskiego – tak naprawdę to wciąż jedna instytucja, choć formalnie są dwie.
W minionych latach, jeszcze za czasów dyrektor Jadwigi Wlaźlińskiej, placówce zaczęła grozić likwidacja. Powiatowi politycy próbowali pozbyć się kosztownej instytucji kultury, która mimo że powiatowa, swoje zajęcia kierowała głównie do zgierzan. A tu działała już siostrzana placówka, czyli Miejski Ośrodek Kultury. W dodatku konieczność remontu budynku MDKu i dużych nakładów z tym związanych, była dużo mniej atrakcyjna dla władz powiatu od np. sprzedaży atrakcyjnej działki w centrum miasta, którą placówka zajmowała.
Pracownicy i wychowankowie kilkukrotnie protestowali, pikietowali, na budynku MDKu zawisł nawet wielki żałobny kir. Ostatecznie zdecydowana postawa obecnej dyrektor Anety Kopacz, której nawet groziło zwolnienie za niesubordynację, a także jej pracowników, młodzieży i ich rodziców uratowała Młodzieżowy Dom Kultury przed likwidacją, a nawet doprowadziła do wyczekiwanej modernizacji budynku.
ZOBACZ TAKŻE: Od miesiąca po Zgierzu możemy poruszać się hulajnogami. Sprawdzamy jaką cieszą się popularnością
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.