Reklama

Reklama

Chcesz kupić węgiel od miasta? Musisz to zgłosić. Podpowiadamy, jak to zrobić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels.com

Chcesz kupić węgiel od miasta? Musisz to zgłosić. Podpowiadamy, jak to zrobić - Zdjęcie główne

Tani węgiel będzie można kupić również w Zgierzu | foto pexels.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz W życie weszły przepisy dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy. Dzięki temu gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

Reklama

Tani węgiel będą mogły kupić od samorządu tylko osoby uprawnione do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego będzie to można zrobić w dwóch partiach: pierwsza trwa do końca 2022 r., kolejna od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.  Obecny projekt zakłada, że każda z transz wynosi po 1,5 tony. Co ważne, ustawa daje gminom możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do zakupu preferencyjnego. Chodzi o to, aby rodziny najbardziej potrzebujące mogły go kupić w pierwszej kolejności. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, są PGE Paliwa i Węglokoks.

Tani węgiel w Zgierzu. Chcesz kupić? To musisz wiedzieć 

Zakupu węgla przez gminy nie jest obowiązkowy. To samorząd sam decyduje, czy będzie prowadzić dystrybucję i czy będzie się ona odbywała w ramach umowy z inną gminą, za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy, spółek komunalnych, czy też w ramach umowy z innym podmiotem np. składem węglowym. Na sprzedaż węgla w niższej cenie mieszkańcom, zdecydowały wszystkie gminach regionu łódzkiego, w tym również miasto Zgierz. Będzie on składowany i sprzedawany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. 

Obecnie, jak informuje nas Renata Koralewska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Zgierzu, szacowana jest ilość potrzebnego opału.

Do piątku, do godziny 10 rano mieliśmy 381 chętnych, na łącznie 997 ton węgla

 - mówi. Osoby, które również chciałby nabyć opał po preferencyjnej cenie muszą zgłosić wstępne zapotrzebowanie na zakup. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • telefonicznie: 510 068 222, 42 714 32 20;
  • e-mailowo: mczk@umz.zgierz.pl
  • osobiście: Urząd Miasta Zgierza - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (pl. Jana Pawła II nr 16, pokój nr 112, I piętro). 
Przy zgłoszeniu należy podać adresu budynku, numeru telefonu oraz sugerowaną ilość opału. Ważną informacją, o której przypomina Renata Koralewska, jest fakt, że gminy nie będą sprzedawały ekogroszku. A o tej rodzaj opału najczęściej dopytują mieszkańcy. 

Na chwilę obecną nie wiemy, ile będzie kosztować tona węgla.  Na pewno, nie będzie to więcej niż dwa tysiące złotych. Jesteśmy już po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy prowadzą u nas składy opału. Zgodzili się oni dowozić węgiel pod wskazane adresy. Oczywiście będzie to opcja dodatkowo płatna

 - przyznaje pani rzecznik. 

Na razie nie wiadomo, jaka spółka dostarczy do Zgierza węgiel, przez co magistrat nie jest w stanie określić, kiedy zacznie się sprzedaż. R. Koralewska podkreśla, że stanie się to natychmiast, jak tylko operator dostarczy opał. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy