Mieszkańcy zastanawiają się, jaka jest czystość powietrza w Zgierzu, szczególnie że wciąż dochodzi do samozapłonów na składowiskach odpadów chemicznych po zakładach Boruta. Pięć mierników rozmieszczonych w mieście sprawdza m.in. zawartość pyłów, dwutlenku węgla, siarki, a także ozonu w powietrzu.
Czystość powietrza w Zgierzu
Mierniki rozstawione są przy ulicy Mielczarskiego 1 (w pobliżu Dino), przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ulicy Parzęczewskiej, na budynku Szkoły Podstawowej nr 10 na ulicy Ozorkowskiej, Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Szczawińskiej oraz Poradni Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego przy ulicy Długiej. Za jeden z nich (ten przy ul. Mielczarskiego) odpowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Stacja uruchomiona została we wrześniu 2003 r. Prowadzone są na niej pomiary automatyczne pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla i ozonu.
- mówi Anna Wiech, Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.
Pomiary odbywają się co godzinę, a wynik można sprawdzić na portalu „Jakość powietrza” lub stronie miasta Zgierz. Jeden miernik jest w stanie wykazać pomiar odpowiedni dla całego miasta, a nawet powiatu.
Reprezentatywność stacji w przypadku takich zanieczyszczeń jak: pył zawieszony PM10 i PM2,5, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i tlenek węgla obejmuje centrum Zgierza – obszar zwartej zabudowy. W przypadku ozonu obszar reprezentatywności obejmuje powiat zgierski wraz z miastem Zgierz.
- dodaje Anna Wiech.
Miernik przy ulicy Mielczarskiego w Zgierzu/foto GIOŚ
Działania w przypadku wykrycia dużego zanieczyszczenia powietrza
Na dzień 6 września mierniki pokazują prawidłową wartość dla wszystkich odczytów poza ozonem. Ten jest lekko podwyższony, jednak nadal pozostaje w przyjmowanej normie.
W momencie przekroczenia poziomu informowania lub poziomu alarmowego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wysyła informację o zaistniałej sytuacji do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz do Urzędu Marszałkowskiego Województwa, wraz z opisem miejsca i godziny wystąpienia oraz przyczyn przekroczenia.
- mówi Anna Wiech.
Jeśli pomiary wykryją ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10 (substancje toksyczne związane m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych) informacja przesyłana jest przez GIOŚ do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wtedy mieszkańcy otrzymają wiadomość sms o ryzyku i tym jak powinni się w takiej sytuacji zachować.
Jak podkreśla Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ od 20 lat – czyli tak długo jak miernik w Zgierzu funkcjonuje, nie odnotowano przekroczenia poziomu alarmowego ozonu, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu (nawet w czasie, gdy płonęły składowiska odpadów chemicznych w 2018 roku).
Prawdopodobnie w najbliższych latach pojawią się nowe mierniki na terenie gminy Zgierz i Łodzi. Z pewnością jeden z nich zostanie umieszczony przy ruchliwej ulicy, aby badać powietrze bezpośrednio przy dużym natężeniu ruchu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.