Odchodzimy od paliw kopalnych na rzecz paliw niskoemisyjnych. Poprawia to komfort życia i stabilizuje ceny energii.
- mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Nowe źródła energii z korzyścią dla mieszkańców Zgierza
Zgierz jest trzecią niskoemisyjna inwestycją ciepłowniczą zakończona w tym roku przez grupę PGE. Ciepło i energia elektryczna produkowane będą w kogeneracji gazowej, uzupełnionej kolektorami słonecznymi. Ma to całkowicie wyeliminować korzystanie z węgla.
Ta inwestycja to faktyczna poprawa powietrza na terenie miasta Zgierz. Łącznie w stosunku do poprzedniego systemu będziemy produkować mniej gazu cieplarnianego o 40 procent. Praktycznie wyeliminujemy związki siarki i pył zawieszony, który w miastach powoduje zabójczą mieszankę.
- mówi Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Nowa inwestycja ma przynieść zmianę dla mieszkańców nie tylko w powietrzu, ale i widoczną na drogach.
Zima przyjeżdżało do nas nawet 70 ciężarówek węgla dziennie od godziny 6 do 18, a z popiołem wyjeżdżało około 20-30 ciężarówek.
- mówi Krzysztof Fuzowski, dyrektor oddziału PGE EC w Zgierzu.
Wyeliminowanie konieczności transportu przyniesie korzyść dla spółki, eliminując koszty dostarczania węgla przez ciężarówki, ale również dla dróg w Zgierzu.
Czy zmiany w zgierskiej elektrociepłowni wpłyną na cenę energii?
Głównym założeniem zmiany węgla na niskoemisyjne źródła ciepła jest poprawa powietrza i pozytywne oddziaływanie na środowisko. PGE EC nie spodziewa się zatrudniania nowych pracowników z powodu zmian, jakie zaszły w zgierskiej elektrociepłowni.
Urządzenia nie generują nowych miejsc pracy, ale pozwalają załodze na znacznie prostszą obsługę i bardziej komfortową pracę.
- mówi Krzysztof Fuzowski, dyrektor oddziału PGE EC w Zgierzu.
Na pytanie o zmiany ciepła dyrektor zaznacza, że nowe rozwiązania eliminują duże koszty transportu węgla z Bełchatowa, jednak w najbliższym czasie mieszkańcy nie powinni odczuć zmian z powodu wprowadzenia nowych rozwiązań.
To nie jest tak, że przechodząc na paliwo niskoemisyjne, koszty rosną. Odchodzą koszty transportu, korzystamy ze źródeł odnawialnych. Zobaczymy, jak będzie.
- dodaje Krzysztof Fuzowski.
Zgodnie z Planem Dekarbonizacji od 2030 roku elektrociepłownie PGE Energia Ciepła, będą produkować ciepło wyłącznie przy użyciu źródeł nisko- i zeroemisyjnych.
CZYTAJ TAKŻE: Przełom w diagnostyce raka piersi. Zgierska przychodnia z nowym wyposażeniem [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.