W Zgierzu zamontowane jest pięć mierników, które co godzinę sprawdzają czystość powietrza. Kolor zielony oznacza czyste powietrze. Na drugiej stronie skali znajdziemy kolor fioletowy. Taki osiągnęła skala w środę w nocy z 18 na 19 października.
Zanieczyszczenie powietrza w Zgierzu
Mierniki czystości powietrza rozstawione są przy ulicy Mielczarskiego 1 (w pobliżu Dino), przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na ulicy Parzęczewskiej, na budynku Szkoły Podstawowej nr 10 na ulicy Ozorkowskiej, Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Szczawińskiej oraz Poradni Chorób Płuc i Alergii Układu Oddechowego przy ulicy Długiej. Za jeden z nich (ten przy ul. Mielczarskiego) odpowiada Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.W sezonie grzewczym największe zanieczyszczenie odnotowywane jest w nocy i nad ranem. Wynika to z rozpalania pieca i ogrzewania domów i mieszkań, które nie są podłączone do centralnego ogrzewania lub nie mają ekologicznych źródeł ciepła.
Straż Miejska w Zgierzu ma uprawnienia do kontroli prywatnych posesji i przedsiębiorstw, gdzie sprawdza, z jakiego opału korzystają właściciele i czy źródło ciepła jest zgodne ze składanymi wcześniej deklaracjami.
Najwięcej skarg od mieszkańców zgłaszających zadymienie, jest na ekogroszek. Zazwyczaj właściciele mają na to certyfikat, w takiej sytuacji nie możemy nic zrobić.
- mówi Dariusz Bereżewski, komendant Straży Miejskiej w Zgierzu.
Poza ekogroszkiem, węglem i drewnem, które powodują duże zadymienie, mieszkańcy palą również płyty meblowe, wiórowe czy OSB, a także śmieci.
Przy paleniu tworzyw sztucznych do środowiska dostają się dioksyny i furany, a przy meblach benzopiren.
- dodaje komendant.
Z roku na rok coraz więcej budynków w mieście podłączanych jest do ogrzewania centralnego. Poza wymianą źródła ciepła istotne jest ocieplenie budynku i zamontowanie szczelnych okien.
Mieszkańcy mogą zgłaszać zadymienie za pomocą aplikacji mobilnej urzędu miasta, jednak straż miejska radzi, by w takich sytuacjach bezpośrednio dzwonić pod 986, dzięki czemu informacja od razu zostanie przekazana odpowiednim organom.
Za wypalanie szkodliwych substancji grozi nawet 1000 złotych mandatu.
Wymiana ogrzewania przez mieszkańców w Zgierzu
Uchwała antysmogowa obliguje mieszkańców, nie tylko Zgierza, ale i całej Polski do wymiany źródła ciepła. W województwie łódzkim najbliższe zmiany czekają nas za nieco ponad rok. Według ustawy wymianę należy wykonać:
- Kotły bezklasowe – do 1 stycznia 2025;
- Kominki, piece (niepodłączone do co i cwu) – do 1 stycznia 2026;
- Kotły 3 i 4 klasy – do 1 stycznia 2028.
Według pomiarów zgromadzonych przed GIOŚ w 2021 roku województwo łódzkie znajdowało się na trzecim miejscu wśród województw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce. Przed łódzkim były województwa śląskie i małopolskie.
Jakość powietrza ma znaczenie dla ludzkiego organizmu. Przebywanie w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, może prowadzić do różnych chorób. U mieszkańców mogą pojawiać się alergie, astma, niedokrwienia i zawały serce, bóle głowy czy zaburzenia pracy wątroby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.