reklama
reklama

Działają już przeszło 40 lat. Znacie PSONI Koło w Zgierzu? [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz W lutym pisaliśmy na łamach tuzgierz.pl o otwarciu nowego skrzydła w PSONI przy Chełmskiej w Zgierzu. Dziś wybraliśmy się tam z aparatem, by przybliżyć działalność tego koła. Opowiedzieć o ich misji i czym właściwie się zajmują na co dzień.
reklama

Co to jest PSONI Koło w Zgierzu i czym się zajmuje?

W 2023 roku Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu obchodzi swoją rocznicę. 40 lat temu ś.p. Bożenna Piotrowicz postanowiła stworzyć dla swojego dziecka i innych dzieci z wyjątkowymi potrzebami miejsce, który będzie wspierał innych od najmłodszych lat aż do późnej dorosłości. Otwarcie nowego budynku, w którym będą się odbywać warsztaty terapii zajęciowej, jest ziszczeniem marzeń nieżyjącej już inicjatorki przedsięwzięcia. Organizatorzy są bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy wspierają PSONI Koło w Zgierzu na co dzień. Dzięki nim nowy budynek z warsztatami terapii zajęciowej już funkcjonuje. 

Spory budynek przy ul. Chełmskiej w Zgierzu zawiera w sobie kilka części. Między innymi te, gdzie mieszczą się zajęcia dla podopiecznych, jak i te, gdzie mieszkają. Są sale rehabilitacyjne, terapeutyczne, muzyczne, rekreacyjne, plastyczne, warsztatowe i wiele innych. Jest nawet pracownia ceramiczna z wielkim piecem. Jak podkreśla Małgorzata Potakowska, kierownik warsztatów terapii zajęciowej:

- Miejsce to zostało stworzone z myślą o niepełnosprawnych. Chcemy, aby potrafili w miarę samodzielnie funkcjonować w dorosłym życiu. Służymy też pomocą dla ich rodzin. Oferujemy opiekę wytchnieniową i asystenta osoby niepełnosprawnej - mówi Małgorzata Potakowska. 

Wszystko po to, by niepełnosprawni mogli być bardziej niezależni od swoich opiekunów. 

"Chciałabym, aby moje dziecko umarło przede mną. Beze mnie sobie nie poradzi"

Takie zdania niejednokrotnie słyszeli pracownicy Stowarzyszenia. Rodzice osób niepełnosprawnych obawiają się, że gdy ich zabraknie, to ich dzieci sobie nie poradzą. Tak powstała wizja PSONI Koło w Zgierzu. Ś.p. Bożenna Piotrowicz, będąc za granicą, widziała takie miejsca, gdzie przebywają za dnia i mieszkają na stałe dorosłe osoby niepełnosprawne. Jej marzeniem i celem życiowym stało się, by powstał dom, gdzie będzie można mieszkać, uczyć się samodzielności, sprawczości i rozwijać swoje pasje pod okiem fachowego personelu. Wszystko to się ziściło. Miasto przeznaczyło działkę na ten cel, a (wówczas) studentka architektury Karolina Molka-Janecka wykonała nieodpłatnie projekt domu. Budowa rozpoczęła się ok. 2000 roku. Obecnie jest duży budynek, gdzie w godzinach 9-12 jest naprawdę gwarno i odbywa się mnóstwo zajęć. Poprzez muzykoterapię, robienie kartek okolicznościowych na sprzedaż, a skończywszy na  przygotowywaniu się na konkursy teatralne np. Albertianę. 

W PSONI mieści się kuchnia z profesjonalnym sprzętem, który można spotkać np. w restauracjach. Wszystko po to, by niepełnosprawni mogli uczyć się zawodu, by byli aktywni. Podopieczni nie tylko korzystają z sal warsztatowych i rehabilitacyjnych. Uczą się też codziennych czynności np. zamawiania biletów do kina, zakładania kont bankowych czy skrzynki mailowej. W Mieście Tkaczy w Zgierzu pracują w kawiarni. 

Społeczność PSONI Koło w Zgierzu prężnie działa i ciągle się rozwija. Podopieczni sporo podróżują po okolicy, po innych miastach. Ostatnio nawet byli w Hiszpanii.

- Nam, jako Stowarzyszeniu bardzo zależy na interakcji z rodzicami. Chcemy, by ci mówili nam o swoich obserwacjach, potrzebach ich dzieci, byśmy mogli to wcielać w życie - mówi Małgorzata Potakowska.

PSONI oferuje dla swoich podopiecznych tzw. trening mieszkaniowy. Przez dwa tygodnie niepełnosprawny mieszka w Stowarzyszeniu i uczy się samodzielności. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama