Cmentarz przy ks. P. Skargi w Zgierzu
Na cmentarzu Rzymsko-Katolickim św. Józefa i Wawrzyńca mieszczącym się przy ulicy ks. Piotra Skargi zgierzanie odwiedzają nie tylko miejsca spoczynku bliskich. Przy okazji Wszystkich Świętych część z nich oddaje się również krótkiej zadumie przy nagrobkach osób zasłużonych. Na przestrzeni lat pochowano tu między innymi urodzonego w Zgierzu historyka Adolfa Pawińskiego, legionistów Józefa Piłsudskiego, a także żołnierzy poległych w latach 1914, 1918-20 i 1939. Kogo jeszcze upamiętniają zgierzanie? Jeden z przechodniów wymienia kwaterę szczególnie zasłużonej w naszym regionie osoby.
„Tu niedaleko jest pochowana uczestniczka powstania. Zmarła w zeszłym roku, delegacja na pogrzebie była z Warszawy”.
Wspomniana zgierzanka to Danuta Trusiewicz, z domu Pieczyrak. Urodzona w 1926 roku, w czasie Powstania Warszawskiego działała jako łączniczka 11. kompanii pod pseudonimem „Jola”, harcerka. Uczęszczała do zgierskiego Gimnazjum im. S. Staszica. W 1944 roku miała zaledwie 18 lat – była najmłodszą ze zgierskich powstańców. Była absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi, w 1951 roku uzyskała dyplom lekarza, dziewięć lat później otrzymała tytuł doktora medycyny. W 1976 została profesorem nadzwyczajnym, w 1979 zaś - krajowym konsultantem w zakresie okulistyki w Kolejowej Służbie Zdrowia.
Danuta Trusiewicz odznaczona została między innymi Warszawskim Krzyżem Powstania, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w maju 2021 roku w wieku 95 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.