reklama

Intercyza małżeńska – co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Intercyza małżeńska – co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

Intercyza małżeńska | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzIntercyza to określenie na umowę małżeńską, która reguluje stosunki majątkowe między małżonkami w odmienny sposób niż ustawowy. Wiele osób utożsamia ją z rozdzielnością majątkową. Jej głównym celem jest ustalenie zasad zarządzania majątkiem w trakcie trwania małżeństwa oraz podział majątku w przypadku jego rozwiązania - rozwodu lub śmierci jednego z małżonków. Ma formę aktu notarialnego. Dokument można podpisać zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa. Sprawdź, co warto wiedzieć o intercyzie i kiedy warto ją sporządzić.

Ustawowe stosunki majątkowe

Zawarcie małżeństwa z mocy ustawy tworzy między małżonkami wspólność majątkową. Obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Do majątku wspólnego należy między innymi wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków i majątku wspólnego (w tym z majątku osobistego każdego z małżonków), a także środki zgromadzone na rachunku otwartym lub w pracowniczym funduszu emerytalnym. Jeżeli masz pytania dotyczące zawierania intercyzy, warto skorzystać z pomocy adwokata, który specjalizuje się w zakresie spraw rodzinnych (https://www.haczykowska.legal/adwokat-sprawy-rodzinne-lodz).

Z kolei do majątku osobistego należą przedmioty:

  • nabyte przed zawarciem małżeństwa (również te odziedziczone czy podarowane),
  • które służą do zaspokajania osobistych potrzeb małżonka,
  • uzyskane w wyniku zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała, ale wyłączając rentę,
  • uzyskane jako nagroda za osiągnięcia,
  • a także prawa autorskie i pokrewne.

Jeżeli potrzebujesz porady prawnej – skorzystaj z doświadczenia adwokata https://www.haczykowska.legal/. Profesjonalista przedstawi wszystkie konsekwencje prawne wynikające z podpisania intercyzy lub jej cofnięcia.

Rodzaje intercyzy

Intercyza może rozszerzyć wspólność ustawową, ograniczyć ją, ustanowić rozdzielność majątkową z lub bez wyrównania dorobku. Dokument rozszerzający może włączyć do majątku wspólnego niektóre składniki majątku osobistego, poza przedmiotami, które przypadają z tytułu dziedziczenia, zapisu i darowizny, prawa niezbywalne, przysługujące jednej osobie, czy wierzytelności z tytułu uszkodzenia ciała/rozstroju zdrowia. Pełna rozdzielność majątkowa gwarantuje zachowanie majątku nabytego przed zawarciem intercyzy. Jednocześnie małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie z podatku dochodowego. Jeżeli szukasz dobrego adwokata, który pomoże w sporządzeniu dokumentu w okolicy Łodzi, to warto skontaktować się z https://www.haczykowska.legal/kancelaria-adwokacka-lodz.

Intercyzę można rozwiązać, również w formie aktu notarialnego w czasie trwania małżeństwa. Wówczas powstaje wspólność ustawowa, chyba, że strony postanowią inaczej. Rozdzielność majątkowa powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Małżonkowie nie mają majątku wspólnego, każdy odpowiada za zobowiązania majątkiem osobistym – dotyczy to jednak długów zaciągniętych po zawarciu umowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy