Do rekultywacji składowiska odpadów niebezpiecznych w Zgierzu potrzebne są ogromne pieniądze. Zanim to jednak nastąpi, nie można usunąć niebezpiecznych substancji bez wcześniejszego zbadania gruntu.
Zabezpieczenie terenów poborucianych
Pod koniec maja 2024 roku tereny składowisk odpadów niebezpiecznych na terenie Zgierza przejęła Gmina Miasto Zgierz. Oznacza to, że teraz samorząd jest odpowiedzialny za zabezpieczenie terenu. W tym celu wystąpiono o środki z KPO.
Dzisiaj mamy wyjątkowy moment w historii miasta. Dopięliśmy całą formę wnioskowania o środki zewnętrzne Krajowego Planu Odbudowy o zabezpieczenie i przeprowadzenie pierwszych czynności jeśli chodzi o wykorzystywanie środków europejskich dla terenów poborucianych.
- mówi prezydent Zgierza, Przemysław Staniszewski.
W ten sposób Zgierz dołączył do puli pięciu samorządów, które starają się o podobne dofinansowanie. Komplet dokumentacji czeka na ocenę formalną i merytoryczną, co jest najistotniejszym punktem przyznania dofinansowania.
Zgierz czeka na środki na zabezpieczenie składowiska
Samorząd wnioskuje o dofinansowanie w wysokości 17 milionów brutto (co daje 14,5 mln netto). Te środki mają zostać wykorzystane na zamontowanie monitoringu, ogrodzenia oraz na badania, które pomogą w późniejszej rekultywacji.
Występujemy o środki z KPO na prowadzenie działań w pierwszej kolejności zabezpieczających, także związanych z dalszą oceną i przeprowadzeniem szczegółowych badań przez akredytowane laboratoria, których mamy niezbędność uzyskania na potrzeby uruchomienia środków związanych z rekultywacją tych terenów, ale to także działania związane z fizycznym zabezpieczeniem terenu, monitoringiem wizyjnym, monitoringiem środowiskowym, usunięciem od ścieków czy zabezpieczeniem koryta rzeki Bzury.
- dodaje prezydent.
Wniosek o środki na zabezpieczenie terenu składowiska czeka na akceptację. W momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, środki z KPO będą musiały zostać wykorzystane do końca 2026 roku. Poza środki z KPO samorząd wnioskował o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.