Reklama

Reklama

Kilkuset zgierskich uczniów symbolicznie budziło jeża. Topienie Marzanny odchodzi do lamusa.

Opublikowano: czw, 12 maj 2022 16:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Ponad 400 dzieci ze zgierskich szkół i przedszkoli wybrało się wczoraj do parku miejskiego, żeby obudzić jeża. To już powoli miejska tradycja, która wypiera w Zgierzu zwyczaj topienia Marzanny na powitanie wiosny. Niesprzyjająca pogoda w kwietniu sprawiła, że akcja odbyła się dopiero teraz.

Reklama

Ekologiczne budzenie jeża, zamiast topienia Marzanny

Uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki udali się pod scenę w parku miejskim w jeżowych kostiumach. Dzieci niosły ze sobą transparenty o tematyce ekologicznej, bo symboliczne budzenie jeża na wiosnę ma być także apelem o ochronę naszego środowiska naturalnego. 

Podczas imprezy wręczyliśmy nagrody dla zwycięskich zespołów z poszczególnych szkół i przedszkoli, które wykonały transparenty. Konkursowe jury obejrzało je wcześniej - wyjaśnia Justyna Maćkowiak, nauczycielka w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 1, współorganizatorka akcji. 

Nagrody zwycięzcom przekazał na scenie Prezydent Miasta Zgierza. 

Budzenie jeża na wiosnę, które staje się powoli naszą zgierską tradycją, traktuję nie tylko jako ważne przesłanie ekologiczne od najmłodszych, ale też wydarzenie, które wyróżnia Zgierz spośród innych miast - mówi prezydent Przemysław Staniszewski. 

Po części konkursowej rozpoczęła się druga bardziej rozrywkowa. Był koncert, wspólne śpiewy i pląsy, a także zumba. Wszystko utrzymane w tonacji pro-ekologicznej, a wraz z pobudką dla zgierskich jeży i wzywaniem wiosny młodzi uczestnicy zabawy apelowali o sprzątanie pozostałych jeszcze po zimie, suchych liści. 

Przygody Jeża spod miasta Zgierza Wandy Chotomskiej inspiracją dla nowej tradycji

Pomysł na budzenie jeża narodził się w zgierskiej Szkole Podstawowej nr 1, dokąd trzy lata temu dzieci zaprosiły panią Ewę Chotomską, córkę Wandy - autorki książki "Przygody Jeża spod miasta Zgierza". W szkole jest też swoiste "muzeum jeża", bo w utworzonej specjalnie, szkolnej kawiarence "Krańcówka" zgromadzone zostały jeżowe eksponaty, przekazane dzieciom przez prywatną kolekcjonerkę z Gdańska. Dzieci z "jedynki" zainaugurowały akcję budzenia jeża już wcześniej, organizując w szkole pokaz mody kostiumów jeżowych, przygotowywanych na poświąteczną akcję. 

źródło: Urząd Miasta Zgierza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy