Miejsc w schronach i tymczasowego ukrycia jest bardzo mało. W budżecie miasta na 2024 rok na obronę cywilną przeznaczono 10 400 złotych.
- mówił Łukasz Wróblewski, kandydat na prezydenta Zgierza KKW Koalicja Obywatelska.
Potrzeba schronów i systemu informacji mieszkańców
Koalicja Obywatelska w Zgierzu, jedną z ostatnich w tek kampanii konferencji przeznaczyła na rozmowę o obronie cywilnej mieszkańców. Głównym tematem były schrony oraz stworzenie systemu informacji mieszkańców o zagrożeniu.
Chciałbym, żeby miejsca takie jak schrony nigdy nie były potrzebne, ale to nie znaczy, że nie musimy być gotowi na każdy z tych scenariuszy. Robimy wszystko, by Polska była bezpieczna, ale musimy dbać o to, by społeczeństwo mogło być dobrze zorganizowane.
- mówił Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Dodatkowo Cezary Tomczyk podkreślił istotę współpracy między rządem i samorządami.
Nikt w Warszawie nie wie, która droga lub chodnik w Zgierzu ma być wyremontowany, albo które miejsce wykorzystać np. na budowę schronu w ramach obrony cywilnej. Ale wie o tym prezydent, burmistrz czy wójt.
- dodał Cezary Tomczyk.
Nie zabrakło krytyki skierowanej w stronę rządów PiS, kiedy w Polsce miała zostać zaniedbana obrona cywilna.
Wybory samorządowe w Zgierzu 2024
Łukasz Wróblewski podkreślił, że chce zwiększyć środki w budżecie przeznaczone na obronę cywilną w Zgierzu.
Musimy zrobić porządny audyt tych miejsc. Okazuje się, że z sześciu czy siedmiu schronów, które są na terenie miasta Zgierza, tylko jeden jest w miarę do użytku. Inne są zalane po pas wodą, pozbawione instalacji itd. Chcemy to sprawdzić i określić, jakie są koszty przywrócenia ich do funkcjonowania.
- podkreślił kandydat.
Dodatkowo plan zakłada przygotowanie planu dla mieszkańców, gdzie będą mogli się udać w razie zagrożenia. Do informacji może zostać użyta aplikacja miejska, czy system informacji SMS-owej, a przy pomocy karty mieszkańca, określić, gdzie konkretne osoby miałyby się udać, by uniknąć chaosu.
Poza tematem obrony cywilnej poruszono temat funduszy, które mogą trafić do gmin i służyć mieszkańcom.
Najważniejszy jest sejmik, wobec środków z KPO, które będzie trzeba dzielić. Czekaliśmy na nie długo, teraz trzeba po nie sięgać, realizować dobre projekty, a to jest domena sejmiku.
- przekonywała wojewoda łódzki, Dorota Ryl.
Zdaniem wojewody łódzkiego, te pieniądze pozwolą na inwestycję w infrastrukturę, w szkolnictwo i będą wspierać region.
Mamy w Zgierzu dużo do zrobienia. To nie tylko obrona cywilna. To są odpady, kilka składowisk na terenie Zgierza, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako oś transportu. To wszystko zazębia się między marszałkiem, powiatem, a samorządem lokalnym. Możemy to zrobić, współpracując razem zmyślą o mieszkańcach.
- dodaje Łukasz Wróblewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.