reklama

To miejsce jest ukryte pod Zgierzem. Dziś ma zupełnie inne przeznaczenie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

To miejsce jest ukryte pod Zgierzem. Dziś ma zupełnie inne przeznaczenie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzJak bumerang w temacie bezpieczeństwa powracają schrony ich stan i możliwość wykorzystania. W Zgierzu również je znajdziemy. Jednym z nich jest obiekt znajdujący się pod dawnym zakładem MAG-RYS w Zgierzu. Inny umiejscowiony jest przy ulicy Narutowicza.
reklama

Schron przy ulicy Narutowicza 2 w Zgierzu powstał w 1957 roku, a do jego wnętrza zajrzał Krzysztof Posłuszny ze Stowarzyszenia Schrony w Polsce.

Stanowisko dowodzenia przy ulicy Narutowicza w Zgierzu

Stanowiska Dowodzenia Komendy Miejskiej TOPL w Zgierzu znajdowało się pod blokami przy ulicy Narutowicza 2. Wybudowano go w 1957 roku, a modernizację przeszedł w 1985 roku. Jako Stanowisko Dowodzenia/Stanowisko Kierowania użytkowany był najprawdopodobniej do 1994 roku. Wtedy został przekwalifikowany na ukrycie II kategorii.

Schron ma konstrukcję murowaną z żelbetowym stropem o wytrzymałości 0,01-0,03 MPa. Jego powierzchnia zajmuje 305 mkw. i może pomieścić blisko 40 osób.

Stanowisko dowodzenia zamienione na piwnice

Jak wylicza Krzysztof Posłuszny ze Stowarzyszenia Schrony w Polsce, wewnątrz znajduje się 10 drzwi hermetyczny (typu lekkiego) "OH-1", 1 czerpnie powietrza, 1 komorę rozprężeń, 2 zbiorniki zapasów wody (600 litrów każdy), agregat filtrowentylacyjny (prawdopodobnie RM-300) z 6 filtropochłaniaczami FP-100, 10 Wywiewnych Klap Schronowych (4x WKS-150 i 6x WKS-200) oraz Automatyczny Zawór Przeciwwybuchowy (AZP-200).

reklama

Schron prezentuje się nieźle. Można mieć zastrzeżenia do powierzchni malarskiej, jednakże bądźmy realistami - widzieliśmy już schrony w o wiele gorszym stanie. Obecnie cały obiekt jest wykorzystywany jako piwnice dla lokatorów.

- czytamy na profilu Stowarzyszenie Schrony w Polsce.

Jak wskazuje Krzysztof Posłuszny lokalizacja Stanowisk Dowodzenia/Stanowisk Kierowania najczęściej powstawała pod urzędami czy domami jednorodzinnymi lub placówkami oświaty, co dawało dodatkową możliwość kamuflażu. Przykładem może być Łódź, gdzie Stanowisk Dowodzenia TOPL dla poszczególnych służb było lokowanych pod szkołami.

Stanowisko powstałe pod blokami w Zgierzu nie było jednak odosobnione. Wg Stowarzyszenia Schrony w Polsce podobne obiekty zlokalizowane pod zabudowaniami wielorodzinnymi znajdziemy m.in. na Śląsku czy w Warszawie.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama