reklama

Kobieta zasłabła w kościele w Zgierzu. Konieczna była szybka reakcja

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Kobieta zasłabła w kościele w Zgierzu. Konieczna była szybka reakcja - Zdjęcie główne

Kobieta zasłabła w kościele w Zgierzu. Pomogli jej zebrani w kościele wierni | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzUpalne dni stwarzają duże niebezpieczeństwo, szczególnie dla dzieci, osób starszych i chorych. Najwięcej omdleń z powodu upałów zdarza się w domach i w miejscach publicznych. Do jednego z nich doszło podczas mszy świętej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu.
reklama

Na facebookowej grupie Zgierzanie pojawił się post z podziękowaniem dla osób, które udzieliły pomocy kobiecie, kiedy ta zasłabła podczas mszy. Sytuacja wyglądała na niebezpieczną.

Omdlenie w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 14 lipca podczas mszy o godzinie 13. 85-letnia kobieta zasłabła, a pomocy udzielili jej obecni w kościele wierni.

Do Osób, które okazały wielkie serce, gdy moja mama zemdlała w niedzielę, na mszy o godz. 13.00 w Kościele Św. Katarzyny w Zgierzu. Pragnę Państwu z całego serca podziękować. Lekarzowi, młodej dziewczynie, która jeszcze mnie ratowała, dwóm młodym mężczyznom, zwłaszcza Panu, który trzymał mamie ręcznik pod głową, osobie, która zawiadomiła pogotowie, Panu, który pomógł w transporcie noszy. Jesteście ludźmi dobrej woli i wielkiego serca. Choć wyglądało to strasznie, mama czuje się dobrze. Oprócz wstrząsu mózgu, ranie na głowie i siniakach, nic więcej się nie stało. Zrobiono szczegółową diagnostykę obrazową. Bardzo, bardzo wszystkim Państwu dziękuję za pomoc.

reklama

- napisała pani Anna.

Pod postem znalazły się komentarze osób, które pomogły w nagłej sytuacji. Nie zabrakło słów wsparcia i podziękowań za informacje o stanie zdrowia kobiety.

Wysokie temperatury sprawiają, że omdlenia zdarzają się osobom w różnym wieku i w różnych sytuacjach. Najczęściej dochodzi do nich w domach i miejscach publicznych. W województwie łódzkim zgłoszono 391 przypadków omdleń zaledwie od 1 do 10 lipca (z czego 159 w domu i 87 w miejscu publicznym).

Omdlenia i zapaści z powodu upałów

Wśród zgłoszeń nie brakuje także rozpoznania udaru cieplnego, omdlenia z gorąca czy wyczerpania cieplnego z odwodnieniem.

Najczęstszą przyczyną omdleń w trakcie upałów jest odwodnienie organizmu spowodowanych m.in. intensywnym poceniem się

reklama

Podczas upałów na skutek intensywnego pocenia się organizm wytraca wodę. To z kolei może prowadzić do szeregu konsekwencji takich jak spadek ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia wodno-elektrolitowe, które stają się bezpośrednią przyczyną omdleń. Jednocześnie odwodnienie na skutek upałów pociąga za sobą częstsze występowanie objawów niepożądanych przyjmowanych przez pacjentów leków (leki te w organizmie są "rozpuszczane" w mniejszej objętości wody, którą organizm traci z potem a to prowadzi do wzrostu ich stężenia).

- przekazuje Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

By uniknąć groźnych sytuacji w upalne dni, należy pić dużo wody i unikać bezpośredniego słońca.

reklama

Należy uzupełniać płyny, czyli wypijać 2,5-3,0 litra płynów dziennie. Unikać przy tym kawy (działa moczopędnie) i słodkich napojów. Osoby starsze (zwłaszcza po 60 roku życia) powinny pozostać w domach w czasie największego nasłonecznienia tj. do godziny 11:00 do godziny 16:00. Wychodząc na dwór, należy ubierać się w jasne ubrania odbijające promienie UV i chronić głowę kapeluszem, chustką, apaszką lub czapką z daszkiem.

- radzi rzecznik.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama