reklama

Kolejna rocznica podpisania umowy zgierskiej. Czym była i jakie ze sobą niosła korzyści dla mieszkańców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzUmowa zgierska była bardzo ważnym dokumentem dla Zgierza. Jakie korzyści to wydarzenie przyniosło dla miasta i jego mieszkańców?
reklama

Rocznica podpisania tzw. umowy zgierskiej

30 marca 1821 podpisano tzw. umowę zgierską pomiędzy komisarzem wojewódzkiego Wydziału Administracyjnego Komisji Województwa mazowieckiego K. Witkowskim a sukiennikami: Viertelem - kupcem i fabrykantem z Rogóźna, Sangerem– farbiarzem z Chodzieży, Teske - farbiarzem z Szamocin jako przedstawicielami sukienników. Pomysłodawcą powstanie dokumentu był Rajmund Rembieliński.

- Wcześniej przygotowaną umowę zaakceptował namiestnik Królestwa gen. Józef Zajączek. Wszystkie dobrodziejstwa i swobody zapisane w Umowie Zgierskiej uzyskały również miasta: Dąbie, Gostynin, Łódź i Przedecz. W ten sposób Umowa stała się „konstytucją” dla miast zawierających umowy osiedleńcze z sukiennikami przybywającymi z zagranicy - czytamy na stronie Muzeum Miasta Zgierza. 

reklama

Dokument zawierał prawa i obowiązki dla osiedlających się w mieście 300 sukienników z zagranicy. Mieli oni wypełniać protokół deklaracyjny, w którym zobowiązywali się na stałe przenieść do Zgierza. W wybranym miejscu trzeba było wybudować drewniany dom z podmurówką, w którym była część mieszkalna i część warsztatowa. Aby zachęcić Niemców do osiedlania się, w umowie zgierskiej zawarty był punkt o wybudowaniu parafii ewangelickiej. 

- W takich warunkach prezesem Komisji Województwa mazowieckiego został Rajmund Rembieliński. Podjął on decyzję o nadaniu Zgierzowi specjalnych praw osadniczych. Miały one być zgodne z Postanowieniem Księcia Namiestnika Królestwa Polskiego z 18 września 1820 r. o ułatwieniach i ulgach dla osiadających w Królestwie zagranicznych fabrykantów sukna i innych rzemieślników - czytamy na stronie Muzeum Miasta Zgierza. 

reklama

Osadę fabryczną nazwano Nowym Miastem. Zgierz dzięki tej umowie stał się głównym ośrodkiem produkcji i handlu suknem w całym Królestwie Polskim. Obchodzimy 202 rocznicę tego wydarzenia. 

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama