reklama

Domy tkackie, czyli zgierskie drewniaki. Jaką kryją w sobie historię? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZgierskie drewniaki niewątpliwie są wizytówką miasta. Przetrwały już tyle lat i w dalszym ciągu cieszą oko mieszkańców i przyjezdnych. Zapraszamy na naszą sentymentalną podróż po drewnianej zabudowie Zgierza i go naszej galerii zdjęć.
reklama

Zgierz może się pochwalić drewnianą zabudową tkackich domów. To prawdziwa wizytówka miasta i powód do dumy. Drewniaki są odnawiane, by cieszyć oko mieszkańców i turystów. Obok jeża, jest to prawdziwy symbol Zgierza. 

Drewniana zabudowa w Zgierzu i Park Kulturowy

Dzielnica Zgierza z drewnianą zabudową domów tkackich powstała w XIX wieku w latach 1821-1830. To właśnie wtedy miasto rozwijało się przemysłowo. Zgierz przyłączona wtedy do Królestwa Polskiego w zaborze rosyjskim. Przybyli wówczas osadnicy m.in. sukiennicy, którzy budowali swoje drewniane domy. Budowle miały pełnić funkcje mieszkalne, ale miały również być miejscem pracy. Zgierz stał się wówczas najważniejszym ośrodkiem produkcji sukienniczej (jeszcze przed Łodzią). Technologia wytwarzania materiałów poszła do przodu, ale te domy tkackie pozostały. 

reklama

- Park Kulturowy Miasto Tkaczy powstał w 2003 r., by chronić unikatowy w skali Europy układ urbanistyczny Zgierza z lat 20. XIX wieku. Na terenie Parku zachowało się około 30 domów tkaczy. Wybudowano je dla sukienników przybyłych do Zgierza z zamiarem utworzenia tutaj wzorcowego, przemysłowego miasta Królestwa Warszawskiego - czytamy na stronie UMZ.

Najlepiej zachowane zgierskie drewniaki mieszczą się na terenie Miasta Tkaczy Parku Kulturowego. Zabudowa jest w tych miejscach najlepiej zachowana i podlega ciągłym modernizacjom. W części parku mieszczą się siedziby różnych stowarzyszeń i instytucji.

- Park Kulturowy Miasto Tkaczy - ul. ks. Sz. Rembowskiego 1

- Muzeum Miasta Zgierza - ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21

- Centrum Konserwacji Drewna - ul. G. Narutowicza 6

reklama

- Świetlica środowiskowa "Przystań" - ul. G. Narutowicza 10

- Cafe & Bistro u "Tkaczy" - ul. ks. Sz. Rembowskiego 1

- Hostel FOLKier - ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 (oficyna)

O Cafe & Bistro u "Tkaczy" wspominaliśmy przy okazji artykułu o Stowarzyszeniu PSONI w Zgierzu. Podopieczni tej organizacji pracują w tej kawiarni.  

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć drewnianej zabudowy Zgierza. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama