Reklama

Księga wieczysta - co zawiera i jak ją sprawdzić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Księga wieczysta - co zawiera i jak ją sprawdzić? - Zdjęcie główne

Księga wieczysta - co zawiera i jak ją sprawdzić? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z nieruchomością. Co zawiera? W jaki sposób dotrzeć do jej treści? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta (KW) to ogólnodostępny dokument, który opisuje stan prawny danej nieruchomości. Obecnie wszystkie księgi wieczyste zakładane są w formie elektronicznej, co umożliwia dostęp do dokumentu online. W jakim celu może być on potrzebny? Na wglądzie do treści księgi wieczystej z reguły zależy osobom, które są zainteresowane kupnem danej nieruchomości, np. działki, czy mieszkania. Mogą one bowiem w ten sposób zweryfikować stan prawny nieruchomości, ponieważ informacje znajdujące się w księdze wieczystej zgodnie z polskim prawem uznawane są za wiążące. Inną sytuacją, w której warto zweryfikować księgę wieczystą mieszkania, czy działki jest udział w postępowaniu spadkowym, którego dana nieruchomość jest przedmiotem.

Jakie informacje zawierają księgi wieczyste?

Jak już wspomniano księga wieczysta przedstawia stan prawny danej nieruchomości. Jest to bowiem dokument, który składa się z 4 działów oraz tzw. okładki, co wygląda następująco:

- Okładka - zawiera m.in. nr księgi, jej typ, czy dane o założeniu;

- Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości” - określa m.in. położenie nieruchomości, czy przeznaczenie lokalu;

- Dział I-Sp „Spis praw związanych z własnością” - w przypadku lokali znajdują się tutaj informacje o wielkości udziału w nieruchomości wspólnej;

- Dział II "Własność" - zawiera określenie właściciela nieruchomości;

- Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" - zawiera informacje w zakresie praw i roszczeń do nieruchomości, np. dożywotniej służebności mieszkania;

- Dział IV "Hipoteka" - zawiera informacje o hipotece ustanowionej na nieruchomości.

W tym miejscu należy podkreślić, że w każdym z wymienionych działów księgi wieczystej może znajdować się również tzw. wzmianka, która informuje, że do Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o wpis do księgi wieczystej, a co za tym idzie jej treść może ulec zmianie. Jest to bardzo istotna informacja, której nigdy nie warto bagatelizować.

W jaki sposób uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Zgodnie z polskim prawem dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny, a ich przeglądanie jest darmowe. Warto jednak mieć świadomość, że wgląd do treści księgi wieczystej może uzyskać jedynie osoba, która posiada jej numer. Jego uzyskanie nie powinno jednak sprawić problemu, a instrukcje w zakresie dotarcia do numeru KW na podstawie numeru działki bądź adresu nieruchomości znajdują się na stronie Ksiegawieczysta.net. Można tam znaleźć także szczegółowe informacje o konkretnych zapisach w księgach wieczystych, czy porady dotyczące spraw z nimi związanych.

Podsumowując należy stwierdzić, że księga wieczysta to dokument, którego treść warto zweryfikować przed zakupem nieruchomości. Jest to nie tylko ogólnodostępne rozwiązanie, ale również czynność, która pozwala uniknąć negatywnych skutków zakupu nieruchomości z nieuregulowanym stanem prawnym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy