Remont Przygranicznej i Fijałkowskiego w Zgierzu
Planowana inwestycja obejmuje przebudowę ulicy wraz z systemem odwodnienia, budowę chodników, a także wytyczenie ścieżki rowerowej. Ten element urzędnicy uważają za kluczowy. Nie było dotąd pomysłu na wygodne połączenie rowerowe centrum miasta z Malinką.
- Mieliśmy wiele sygnałów od rowerzystów, że chcieliby łatwo i bezpiecznie dojeżdżać z parku na Malinkę. Ulica Piątkowska na to nie pozwala, stąd pojawił się pomysł na ulicę Przygraniczną - mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Miasta Zgierza. Dzięki tej inwestycji z pewnością będzie to już możliwe- dodaje.
Dzięki podpisanej umowie z firmą Rembud, która dobrze spisała się podczas dwuletniego remontu Malinki, ul. Przygraniczna zostanie zbudowana praktycznie od podstaw. Natomiast ul. Fijałkowskiego, na odcinku między ul. Szczawińską a jej połączeniem z ul. Przygraniczną, będzie przebudowana. Dziś jej nawierzchnia jest w fatalnej kondycji. Co niezwykle istotne, wybudowany przy okazji remontu wiaduktu kolejowego na styku ul. Szczawińskiej i Piłsudskiego króciutki odcinek ścieżki rowerowej przestanie być obiektem niewybrednych żartów. Jego przedłużenie poprowadzone zostanie z jednej strony właśnie ul. Fijałkowskiego, z drugiej zaś ul. Jaracza w kierunku nowej części parku.
Modernizacja wspomnianego odcinka dróg będzie kosztować około 9,5 miliona złotych. Ratusz chwali się, że wszystkie środki na realizację inwestycji Zgierz pozyskał z funduszy zewnętrznych. Niestety na efekty będziemy musieli trochę poczekać. Inwestycja w systemie “zaprojektuj-wybuduj” ma potrwać dziewiętnaście miesięcy - wstępna data jej zakończenia to luty 2024.
Zgierz: Dwa lata poczekamy też na inne miejskie ulice
Przygraniczna i Fijałkowskiego to jednak dopiero jedna z wielu inwestycji realizowanych lub planowanych przez miasto. Na wszystkie pozyskiwane są środki zewnętrzne, różni się tylko wysokość własnego wkładu gminy. Ostatnio udało się wywalczyć aż 27 milionów złotych na inwestycje drogowe oraz rozbudowę bazy sportowej. Prawie 12 mln z tej transzy przeznaczone będzie m.in. na remont ulic Barlickiego i Dąbrowskiego (ze skrzyżowaniem z ul. 1 Maja), wybudowanie ulicy Żytniej (od Polnej do Gałczyńskiego wraz z "rękawami"), czy modernizację układu dróg, połączonego z kanalizacją deszczową, na Rudunkach (Promienistych, Lewandowskiego, Kacprzaka, Bardowskiego). Na dokończenie wszystkich tych prac urzędnicy dają wykonawcom mniej więcej dwa lata.
MOSiR w Zgierzu też zyska
Około piętnastu milionów złotych przeznaczone będzie na inwestycje w ośrodku sportowym MOSiR przy ul. Wschodniej w Zgierzu. Dokończony będzie szósty etap przebudowy starej hali sportowej, tuż obok powstanie hala pneumatyczna (balon nad boiskiem zimowym dla piłkarzy), kontenery szatniowe, nastąpi również renowacja budynku administracyjnego z wymianą okien i naprawą tarasu. Wykorzystane zostaną jeszcze dwa strumienie zewnętrzne finansujące te sportowe wydatki. Wciąż trwają też prace renowacyjne na terenie Parku Kulturowego Miasto Tkaczy. Obecnie wymieniane jest poszycie dachowe oraz okna w kilku drewnianych budynkach przy ul. Narutowicza. Podczas działania ekip dokonano ważnych odkryć związanych z historią architektury w regionie.
- Ta rewitalizacja otwiera szerzej drzwi historii dla wszystkich pasjonatów i znawców architektury drewnianej, historyków sztuki, a także odwiedzających nas coraz częściej turystów - mówi Anna Małaczyńska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Zgierza ds. Parku Kulturowego. - Jednocześnie wartość architektoniczna odnawianej zabudowy, a tym samym ładniejsze otoczenie powoduje, iż sami mieszkańcy Zgierza coraz częściej doceniają walor estetyczny i kulturowy tej dzielnicy – podkreśla.
Choć w niektórych spośród rewitalizowanych domków tkaczy nastąpi przebudowa wnętrza, to wszystkie pozostaną w zasobie mieszkaniowym Miasta. Ich modernizacja jest możliwa dzięki wsparciu programu RPO 2014-21 (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne), z wkładem własnym gminy w wysokości ok. 10 milionów złotych. Na renowację czeka także pięć starych budynków przy ul. Długiej. Tu można będzie rozwinąć zakres prac remontowych, dokonując termoizolacji. Gdy rozstrzygnięty już zostanie przetarg na wykonawcę zlecenia, ekipy remontowe wejdą do akcji, poczynając od naprawy poszycia dachowego oraz wymiany okien. Zakończenia prac w drewnianej części starego Zgierza należy spodziewać się jeszcze jesienią tego roku.
Na bieżący rok zaplanowany jest również start przebudowy boiska sportowego przy Szkole Podstawowej nr 4 w Zgierzu. Inwestycja wiąże się z wymianą asfaltowej nawierzchni na nowoczesną, bezpieczniejszą, poliuretanową. Urzędnicy przygotowują obecnie dokumentację przetargową na wykonanie prac, których koszt oblicza się wstępnie na 400 tysięcy złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.