Reklama

Reklama

Miasto Tkaczy w Zgierzu to prawdziwa perełka na mapie Polski

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Miasto Tkaczy w Zgierzu to prawdziwa perełka na mapie Polski. Park Kulturowy powstał z myślą o zachowaniu unikatowej architektury drewnianej.

Reklama

Miasto Tkaczy mieści się przy ul. Rembowskiego w Zgierzu, ale zabytkowe drewniaki są skupione tam i na uliczkach wokół. Są to domy tkackie pochodzace z XIX wieku. Co jakiś czas podlegają one pracom renowacyjnym. Obecnie w Parku Kulturowym mieści ok. 30 tzw. drewniaków. Wybudowano je dla sukienników, którzy przybyli do Zgierza z zamiarem założenia przemysłowego, wzorcowego miasta Królestwa Warszawskiego. 

- Wbrew powszechnej opinii włókiennictwo nie zaczęło się w Łodzi, ale właśnie w Zgierzu - mówi przewodniczka Parku Kulturowego.

Obecnie w Mieście Tkaczy odbywają się różnego rodzaju wykłady, warsztaty i prelekcje, wystawy i gry terenowe. Cyklicznie odbywają się również zorgnizowane spacery. 

W starych domach tkaczy mieszczą się obecnie siedziby różnych stowarzyszeń i organizacji. 

Cafe&Bistro u Tkaczy

Jednym ze stowarzyszeń, które działa w Parku Kulturowym jest PSONI Koło w Zgierzu, czyli Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To właśnie podopieczni tej organizacji pracują w kawiarni w Parku Kulturowym. Jest to świetny rodzaj aktywizacji i terapii oraz sposób na zdobycie funduszy dla Stowarzyszenia. Można tam napić się pysznej kawy lub herbaty i zjeść kawałek ciasta. W kawiarni odbywają się też warszaty np. ostatnio były z pieczenia pierników świątecznych. Cafe&Bistro u Tkaczy odwiedziła też niedawno Maria Peszek, która przyjechała do Zgierza.

A Wy już byliście w Parku Kulturowym przy Rembowskiego? Widzieliście go w zimowej odsłonie z klimatycznym oświetleniem?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy