Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Jeża, na pomniku przed urzędem miasta pojawią się dziergane czapki i szaliki.
„Przygody jeża spod miasta Zgierza”
Jeż, jako symbol Zgierza występuje od kilkudziesięciu lat. Wszystko za sprawą Wandy Chotomskiej, która w 1964 roku napisała krótką rymowaną bajkę dla dzieci pod tytułem „Przygody jeża spod miasta Zgierza”.Ta rymowanka o przygodach jeża, który na skwerze w Zgierzu znalazł swoją rodzinę, zyskiwała popularność wśród przedszkolanek, a co za tym idzie również wśród dzieci.
Jeż coraz bardziej był utożsamiany z miastem i z tego powodu powstał kwiecisty wizerunek na wjeździe do miasta oraz pomnik przed urzędem Miasta. Wizerunek jeża można zaobserwować na tablicach przed zabytkowymi budynkami w Zgierzu czy w logotypie miasta.
Miejski Ośrodek Kultury wraz z Centrum Kultury Dziecka stworzyli kontynuację przygód zgierskiego jeża. Powstały dwie książki, które są dostępne na stronie Urzędu Miasta. Pierwsza z nich powstała w 2019 roku w ramach projektu „Kultura na ulicę”.
W 2021 roku powstała kolejna książka – „Podróże Jeża spod miasta Zgierza”. Przy jej tworzeniu brali udział mieszkańcy 10 miast Polski. Opisane są w niej przygody jeża, który podróżuje i poznaje nasz kraj.
Jeżowe święto tradycja w Zgierzu
Wiersz Wandy Chotomskiej stał się inspiracją dla dzieci i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1, które kilka lat temu wiosną postanowiły wybudzić jeża ze snu zimowego. Tak narodziła się tradycja, która trwa do dziś i dołączają do niej wszystkie zgierskie szkoły podstawowe.Zanim jednak zgierskie jeże zostaną wybudzone, na zimę szykuje się im schronienie w parku (oznaczone tabliczką – tutaj śpi jeż). W Zgierzu świętem jest także Międzynarodowy Dzień Jeża, który przypada na 10 listopada. W tym roku grupa Zamontanki, która spotyka się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, przygotowała szal i czapkę dla zgierskiego jeża. W niedzielę, o godzinie 12 ubiorą posąg jeża przed urzędem miasta na placu Jana Pawła II.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.