Reklama

Reklama

Mocne brzmienie i łagodne serce. Rafał Kaczmarek stworzył klub AgRafKa w Zgierzu z miłości do muzyki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum AgRafKa

Mocne brzmienie i łagodne serce. Rafał Kaczmarek stworzył klub AgRafKa w Zgierzu z miłości do muzyki - Zdjęcie główne

Przez cały okres swojej działalności na scenie AgRafKi gościło ponad 600 wykonawców polskich i zagranicznych. | foto Archiwum AgRafKa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Klub AgRafKa to jedno z najbardziej muzycznych miejsc Zgierza. Mają za sobą długą historię i wiele zawirowań. O przeszłości klubu i planach na przyszłość rozmawialiśmy z właścicielem Rafałem Kaczmarkiem.

Reklama

Klub początkowo mieścił się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zgierzu. Przez 18 lat gromadził miłośników muzyki i organizował koncerty. Stał się ważnym miejscem na kulturowej mapie miasta, ale i całego regionu. Pod koniec września 2022 roku właściciel musiał opuścić budynek i poszukać nowego miejsca.

Nowy adres klubu AgRafKa w Zgierzu

MOK został przeniesiony do nowej siedziby, ponieważ w budynku przy ul. Mielczarskiego, gdzie do tej prowadził swoją działalność, został przekształcony w placówkę opiekuńczą. Z tego powodu również klub AgRafKa, który wcześniej mieścił się w tym budynku, musiał szukać nowej lokalizacji.

Dziś klub AgRafKa możecie znaleźć na ul.Dąbrowskiego w Zgierzu. 

Początki AgRafKi

Rafał Kaczmarek stworzył klub z myślą o mieszkańcach. Chciał dzielić się miłością do bluesa, rocka czy punku.

Odkąd pamiętam, to zawsze marzyłem, by tworzyć klub na dobrym poziomie muzycznym. Żadnej muzyki disco polo itp. Mój przyjaciel św. pamięci Artur Mikulski powiedział mi, że jeden pub w Zgierzu się sprzedaje. Zainwestowałem oszczędności i otworzyłem AgRafKę przy pomocy wielu moich przyjaciół, którzy bardzo mi pomogli za przysłowiową pizzę.

- mówi Rafał Kaczmarek, właściciel klubu AgRafKa.

Sama nazwa klubu to połączenie imion Agata (żona pana Rafała), Rafał (założyciel klubu) oraz ich nazwiska – Kaczmarek. Agrafka jest też nawiązaniem do muzyki punk.

Koncerty w klubie AgRafKa

Przez cały okres swojej działalności na scenie AgRafKi gościło ponad 600 wykonawców polskich i zagranicznych.

Na początku były zespoły lokalne. Po pewnym czasie zaczęli przyjeżdżać do nas muzycy z całej Polski, a teraz również ze świata. Ostatnio na scenie gościliśmy Yegora Zabelova, wybitnego akordeonistę.

Koncerty to nie jedyna działalność kulturalna klubu. W AgRaFce zorganizowano wiele festiwali, pokazów, stand-upów i występów teatralnych. Pełni ważną rolę budowania więzi lokalnej społeczności i daje możliwość obcowania z kulturą niezależną.

Przychodzą ludzie w każdym wieku. Są rodzice z dziećmi w wózkach. Mam stały klientów, którzy mają po osiemdziesiąt kilka lat i przychodzą. Są tacy, co przyjeżdżają nie tylko ze Zgierza, ale całego regionu.

- dodaje pan Rafał.

Działalność charytatywna klubu AgRafKa w Zgierzu

Klub może pochwalić się długą listą koncertów i artystów, którzy występowali na scenie. Ważną częścią działalności AgRafKi jest również pomoc innym.

Od samego początku graliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Kapele zgodziły się zagrać i uzbieraliśmy naprawdę dużo pieniędzy dla WOŚPu.

Razem z Towarzystwem Promocji Kultury Piwa Bractwo Piwne, klub AgRafKa zbierał pieniądze dla dzieci z domu dziecka.

Robiliśmy zbiórki na takie cele jak dzień dziecka, ogniska, zbiórki na Dom Dziecka w Dąbrówce.

Klub AgRafKa w Zgierzu rozkręca się na nowo

Klub w nowym miejscu jest od dwóch miesięcy. Właściciel pan Rafał buduje wszystko od początku.

To świeża sprawa i tak naprawdę dopiero zaczynam. Niedawno wybudowałem scenę, zespoły przyjeżdżają ze swoim nagłośnieniem, a ja pracuję nad tym, żeby u nas niebawem było przygotowane.

Klub AgRafKa jest otwarty od wtorku do niedzieli, a w najbliższą sobotę 20 maja o 20.00 zagra Romek Puchowski, jeden z najlepszych bluesmanów w Polsce.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy