reklama

Nie żyje Zdzisława Kotulska-Hofmokl. W ostatniej drodze choreografce i kierowniczce artystycznej Boruty towarzyszyły tłumy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie żyje Zdzisława Kotulska-Hofmokl. W ostatniej drodze choreografce i kierowniczce artystycznej Boruty towarzyszyły tłumy - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzPonad sto osób żegnało po raz ostatni Zdzisławę Kotulską-Hofmokl na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Wśród towarzyszących w jej ostatniej drodze byli - poza rodziną i przyjaciółmi - dawni i obecni artyści Zespołu Pieśni i Tańca Boruta, którzy w uroczystości pogrzebowej uczestniczyli ubrani w ludowe stroje. Kapela zespołu zadbała zaś o wzruszającą oprawę muzyczną.
reklama

Nie żyje Zdzisława Kotulska-Hofmokl

Zdzisława Kotulska-Hofmokl zmarła w wieku 81 lat. Od 1967 była choreografem Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta", działającego obecnie przy Miejskim Ośrodku Kultury, wcześniej przy ZPB "Boruta".

Do współpracy z Zespołem zaprosił ją założyciel "Boruty" - Zdzisław Hauke. Pani Zdzisława miała do czynienia z tańcem już jako studentka. Tańczyła ponad dwadzieścia lat w Zespole Tańca Ludowego "Harnam" w Łodzi, gdzie zdobyła ogromne doświadczenie. Prowadziła przez wiele lat zajęcia dla dzieci w Pałacu Młodzieży w Łodzi.

Przed współpracą z "Borutą" pani Zdzisława pracowała z Zespołem Pieśni i Tańca "Bychlewianki" z Pabianic. Oprócz wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu zespołów tanecznych pani Zdzisława rozwijając swoje umiejętności w tej dziedzinie ukończyła wiele kursów związanych z tańcem. Od 1974 roku oprócz funkcji choreografa, pani Zdzisława została również jego kierownikiem artystycznym. Od tamtej chwili to ona dobierała Zespołowi repertuar na wyjazdy zagraniczne, występy okolicznościowe i dbała o rozwój artystyczny BORUTY. Bogate i efektowne choreografie podbijały serca widzów. Zdzisława Kotulska-Hofmokl miała a na swoim koncie wiele sukcesów Zespołu Pieśni i Tańca "Boruta". 

reklama

W ciągu 35 lat zespół koncertował w Polsce i za granicą, popularyzując folklor naszego regionu. Zespół brał udział w festiwalach we Francji, Włoszech, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, w Grecji, Algierii, Mołdawii, na Litwie, Słowacji i wielu innych krajach. Z. Hofmokl otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministra Kultury, "Zasłużony Działacz Kultury", dwie nagrody: Zasłużony Pracownik ZPB "Boruta". Za swoje zasługi w dziedzinie kultury i promowania miasta Rada Miasta Zgierza przyznała jej w 2002 roku tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Zgierza". Mimo że była łodzianką i mieszkała w Łodzi.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama