Miasto Ozorków liczące około 20 tys. mieszkańców i posiadające powierzchnię 15,5 km kw posiada swoją własną encyklopedię internetową - Ozopedię. Podobne witryny posiada zaledwie kilka miast w Polsce m.in. Szczecin i Zamość.
Skąd pomysł i kto pisze hasła do Ozopedii?
Pomysłodawcą i aktywnym redaktorem Ozopedii był ś.p. Zdzisław Żerkowski. Redaktorem naczelnym została Danuta Trzcińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ozorkowie.
- Zdzisław przyszedł do mnie z tym pomysłem w 2015r. Od samego początku bardzo mi się podobała ta inicjatywa. Trzeba było tylko zaangażować historyków do współpracy, którzy mogliby pisać hasła - mówi Danuta Trzcińska, redaktor naczelny Ozopedii.
Ta miejska encyklopedia internetowa jest pod patronatem burmistrza Ozorkowa - Jacka Sochy oraz wójta gminy Ozorków - Tomasza Komorowskiego. Działa na zasadach wolontariatu, non profit. Kwestiami informatycznymi zajął się radny Michał Kowalski.
CZYTAJ TAKŻE: Ozorków wczoraj i dziś
Czy można wesprzeć Ozopedię?
W dalszym ciągu można dopisywać nowe hasła do Ozopedii. Wystarczy wymyślić hasło i zgłosić się do Miejskiej Biblioteki Publicznej do dyrekcji i przedstawić swój pomysł. Danuta Trzcińska, redaktor naczelna, mówi, że często ozorkowianie przychodzą do niej i przedstawiają historię swoich przodków, którzy wg nich zasługują na wzmiankę w encyklopedii, gdyż byli zasłużeni dla miasta. Haseł jest już 350, ale w dalszym ciągu można dopisywać nowe.
- To wspaniałe dzieło naszego miasta. Mamy się czym pochwalić. Ozopedia może być inspiracją dla młodych osób, dzieci, którzy chcą poznać historię miejsca, w którym żyją - mówi Danuta Trzcińska.A Wy wiedzieliście, że istnieje coś takiego jak Ozopedia?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.