reklama

Ozorków wczoraj i dziś cz.2. Czy rozpoznajecie te miejsca? Galeria zdjęć

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZapraszamy na drugą część galerii z miasta Ozorkowa. To będzie wspaniała podróż w czasie. Stare archiwalne zdjęcia miasta oraz Ozorków widziany dziś. Czy rozpoznajecie wszystkie historyczne miejsca? Obejrzyjcie naszą galerię.
reklama

Ozorków mieszczący się nad rzeką Bzurą położony jest w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim w historycznej ziemi łęczyckiej. Historia miasta sięga aż XV wieku. Pierwsza wzmianka o Ozorkowie pojawia się już w 1415 r. i opisuje małą wioskę należącą do rodu Szczawińskich, herbu Prawdzic. Późniejszym właścicielem został Ignacy Starzyński

Oryginalne nazwy osiedli w Ozorkowie

W poprzednim artykule wzięliśmy pod lupę nazwy osiedli takie jak: Bugaj, Budy i Praga. Dziś zabierzemy Państwa w inne rejony miasta. 

Wiatraki

reklama

Jak sama nazwa wskazuje to tereny, gdzie są lub znajdowały się wiatraki w mieście.

- Tu sprawa jest prosta, Wiatraki to teren położony wokół miejsca, gdzie jeszcze w pierwszych latach po drugiej wojnie światowej stał wiatrak, a jak pokazuje  mapa z połowy XIX wieku, nawet dwa. Wiatrak rozebrano, teren obniżono. Ziemia została wykorzystana przy budowie obwodnicy miasta. Obecnie stoi tam niedokończony blok - opowiada Wiesław Kukuła, społecznik i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ozorkowa.

Konstancja, Adamówek

Nazwy te pochodziły od imion krewnych Ignacego Starzyńskiego, właściciela miasta.

- Konstancja to nazwa folwarku położonego w rejonie obecnych ulic Lipowej, Sikorskiego, Lotniczej, Nowego Miasta do wylotówki na Grotniki. Nazwa wywodzi się od imienia siostry Ignacego Starzyńskiego, do której należał ten folwark. Podobnie, jak w przypadku Konstancji, nazwa wywodzi się od imienia właściciela folwarku sąsiadującego z Konstancją, prawdopodobnie któregoś z członków rodziny Starzyńskich - tłumaczy ozorkowski społecznik.

reklama

Piekło

Najoryginalniejszą, a zarazem najbardziej kontrowersyjną nazwą jest Piekło. Trudno również jednoznacznie określić skąd pochodzi ta nazwa.

- Gruntowa droga prowadząca na Piekło, w czasie opadów lub roztopów zamieniała się w błotniste, trudne do przebycia bagno. W przekazach rodzinnych mieszkańców Piekła pojawia się też informacja o cieszącej się złą sławą karczmie. Na terenie Piekła znajdowały się warsztaty garncarskie i zduńskie (ostatni garncarz pan Wasiak działał jeszcze całkiem niedawno). Wypalanie naczyń i kafli odbywało się w piecach, w dzień z daleka widać było dym, a nocą płomienie (diabelskie ognie). Wszystko wyżej opisane układało się w ludzkiej wyobraźni w ponury obraz diabelskiego królestwa, potem było to już określenie trochę żartobliwe - mówi Wiesław Kukuła.

reklama

Na zakończenie zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajduje się dużo archiwalnych fotografii starego Ozorkowa. Umieściliśmy też zdjęcia z aktualnym krajobrazem miasta. Czy rozpoznajecie wszystkie te miejsca?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama