Ozorków, miasto położone zaledwie 20 km od Łodzi, gdzie mieszka obecnie ok. 20 tys. mieszkańców. Miasto Ozorków - miasto prywatne, zostało założone przez Ignacego Starzyńskiego. Główna ulica w Ozorkowie nosi właśnie jego nazwisko. Starzyński, by ożywić gospodarczo Ozorków, sprowadza saksońskich sukienników i farbiarzy. Miasto zamieszkuje duża populacja żydowska i niemiecka, stąd wybudowano synagogę i kościół ewangelicki. Ozorków na przestrzeni lat mocno się zmieniał, szczególnie w okresie II wojny światowej, było np. getto. Natomiast sporo zabytków pozostało m.in. kościół pw.św. Józefa, kościół ewangelicki, budynek, w którym mieści się obecnie Młodzieżowy Dom Kultury i biblioteka Miejska oraz ozorkowskie drewniaki. Do naszych czasów nie doczekała słynna fabryka Schlosserów, którą strawił pożar.
Ciekawe nazwy osiedli w Ozorkowie
Praga, Adamówek, Wiatraki, Budy, Piekło, Bugaj. Nad rozwikłaniem zagadek związanych z częściami naszego miasta pochyla się Wiesław Kukuła, ozorkowski społecznik, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ozorkowa.
- Bugaj, w latach 30. XX wieku wioska na obrzeżach miasta. Obecnie okolice siedziby siótr Urszulanek i stacji kolejowej. Nazwa Bugaj oznacza miejsce nad wodą, zakole rzeki albo "kępę krzewów" - mówi Wiesław Kukuła.
Nazwa Praga najbardziej kojarzy się z Warszawą. Jak się okazuje, to określenie dotyczy wyprażania drewna.
- Ta działalność była uciążliwa dla otoczenia. Usytuowaną ją na 2 brzegu rzeki i tak powstała Praga - opowiada społecznik.
Historyczna nazwa Budy dotyczy obecnego Nowego Miasta. W tej części Ozorkowa mieszkała mniej zamożna część ludności. Domy tych ludzi mieściły się na niskiej jakości glebach i potocznie nazywano je budami.
- Były urządzane tam letnie potańcówki na świeżym powietrzu, tzw. "bale na budach" - opowiada Kukuła.
Historia Ozorkowa jest bardzo bogata i barwna. Zachowało się sporo zdjęć i pocztówek. Ozorków, choć był okupowany w trakcie II wojny światowej, nie ucierpiał jak większe miasta w Polsce. Czy rozpoznajecie w naszej galerii jakieś zabytki z tego miasta?
CZYTAJ TAKŻE: "Dam pracę" - napis na dawnych zakładach Morfeo w Ozorkowie. Dziś już nikt tu nie przyjdzie do pracy... [galeria]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.