reklama
reklama

"Dam pracę" - napis na dawnych zakładach Morfeo w Ozorkowie. Dziś już nikt tu nie przyjdzie do pracy... [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Każdy mieszkaniec Ozorkowa wie, czym były zakłady Morfeo przy ul. Łęczyckiej. Większość z nas ma w swojej rodzinie osoby, które tam pracowały. Dziś to miejsce jest opustoszałe i ogrodzone drutem kolczastym.
reklama

Zakłady Morfeo w Ozorkowie kiedyś i dziś

Zakłady Przemysłu Bawełnianego "MORFEO" S.A. w Ozorkowie mieściły się niegdyś przy ul. Łęczyckiej 5/15. Fabryka zaczęła funkcjonować 19 stycznia 1945 r., a powstała na bazie przedwojennej Manufaktury Schlösserowskiej.

- W 1939 r. podczas działań wojennych, zakład nie uległ żadnym zniszczeniom, co było wielkim zadowoleniem mieszkańców. Po opanowaniu sytuacji przez Niemców fabryka zostaje uruchomiona. W pewnym okresie okupant postanawia całkowicie zmienić działalność obiektu Schlősserów. W 1942 r. niemiecka firma samolotów JUNKERS przystosowała zakład do rozbiórki zniszczonych podczas działań wojennych samolotów - czytamy na blogu Konrada Bara, fotografa, który zwiedzał od środka zakłady. 

Przed wojną Fabryka Schlosserów tętniła życiem i dawała pracę wielu ozorkowianom. Podobnie było z zakładami Morfeo. Obecnie ciężko spotkać kogoś z Ozorkowa, którego przodek by nie pracował w tej fabryce. Przemiany ustrojowe doprowadziły do upadku zakładów przy Łęczyckiej. Bardzo wielu ozorkowian straciło wtedy główne źródło dochodów. 

- Zniszczony przez Niemców zakład został po wojnie odbudowany i rozbudowany na ogromną skalę. Nie były to już jednak zakłady schlösserowskie. Przekształciły się one w Ozorkowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego - czytamy w Ozopedii. 

Obecnie dawne zakłady straszą swoimi powybijanymi szybami, rdzą i pustką. Na teren wejść nie można, jest ogrodzony i znajduje się w rękach prywatnych. Zwiedzają go chyba jedynie amatorzy opuszczonych miejsc i urbexu. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie znaleźć można fotografie z zewnątrz zakładów oraz zdjęcia z wnętrza wykonane przez fotografa Konrada Bara. 

Blog z urbexowymi zdjęciami: Eksplorator. Instagram Konrada Bara: Eksplorator. Blog osobisty

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama