reklama

Pałac z fortepianem – jedno z najsłynniejszych miejsc miłośników urbexu pod Zgierzem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Pałac z fortepianem – jedno z najsłynniejszych miejsc miłośników urbexu pod Zgierzem [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne

Pałac w Bratoszewicach | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzPałac Rzewuskich – niegdyś piękna rezydencja, teraz ruina, do której od kilku lat chroni wstępu wysokie ogrodzenie. Znany jako pałac z fortepianem mimo zakazu wstępu przyciągał fotografów i miłośników urbexu.
reklama

W Bratoszewicach (gmina Stryków) w parku mieści się pałac, który lata świetności ma dawno za sobą. Piękna rezydencja przechodziła z rąk do rąk, stając się własnością państwa, które przekształciło je w szkołę, a następnie po pożarze pałac zamknięto. Później pałac po 68 latach wrócił w ręce rodziny Rzewuskich, a następnie wraz z parkiem zmieniał właścicieli.

Piękny pałac kusi miłośników urbexu

Zakamarki pałacu odkrywali miłośnicy urbexu, którzy chcieli zajrzeć do wnętrza pięknej rezydencji, która po pożarze popadła w ruinę. Największy zachwyt sprawiała oranżeria, w której znajdował się zniszczony fortepian. To właśnie te zdjęcia rozsławiły to miejsce wśród miłośników opuszczonych miejsc. W środku znajdowały się też zdobione kominki i resztki dawnego wyposażenia.

reklama

Upływ czasu, wojna i działania powojenne, a ostatecznie częściowa rozbiórka zabrały mu dawny blask. Jest on jednak wpisany do Rejestru Zabytków.

Do środka zajrzała m.in. grupa ExploRide URBEX, która zajmuje się eksploracją opuszczonych budynków.

Niżej dalsza część artykułu

Historia pałacu w Bratoszewicach

Wacław Rzewuski był właścicielem ziem w Bratoszewicach od 1900 roku. Zmarł 10 lat później, przekazując majątek synowi Kazimierzowi. Spadkobierca mieszkał w Warszawie, a budowę swojej letniej rezydencji powierzył przyjacielowi, architektowi Juliuszowi Nagórskiemu. Pałac wybudowano w latach 1921-1922, a prace wykończeniowe trwały do 1927 r.

reklama

Wewnątrz znajdowały się sala balowa, kominkowa, bilardowa, gabinet, sypialnie, buduar, pokoje gościnne i dla służby. Pierwotnie pałac miał nieduży dziedziniec, ale w latach 70. przykryto go szklanym dachem.

Po wojnie w dawnym majątku ziemskim utworzono PGR. Początkowo w pałacu utworzono Ośrodek Szkolenia Rolniczego i Szkoła Rolniczo-Gospodarska dla dziewcząt, a następnie mieszkania służbowe dla nauczycieli i internat. W 1969 roku tuż obok pałacu wybudowano szkołę rolniczą.

W 1985 roku w pałacu wybuchł pożar, który zniszczył część pomieszczeń. Od tego momentu budynek niszczał, a interesowali się nim też złodzieje, którzy zrywali nawet blachę z dachu.

Dalsza część artykułu pod filmem

reklama

Pałac i park został sprzedany i trafiał w ręce nowych właścicieli, a swego czasu miała tam powstać szkoła Widzewa. Nie doszło to jednak do skutku. Teraz budynek jest w części rozebrany, ale prace wstrzymano. Stoi ogrodzony pośród drzew i nadal niszczeje. W planach jest przekształcenie rezydencji Rzewuskich na centrum konferencyjne. Właściciel uzyskał pozwolenie na remont i przebudowę pałacu, jednak prace stoją w miejscu.

Z kolei szkoła, która znajduje się tuż obok, ma zostać przeniesiona do Strykowa, po tym jak zakończy się budowa Centrum Rozwoju Strykowa i zwolni się budynek SP nr 2.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama