reklama
reklama

Pasterka w Zgierzu. Zobacz, gdzie się wybrać i o której

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Parafia NMP Różańcowej w Zgierzu

Pasterka w Zgierzu. Zobacz, gdzie się wybrać i o której - Zdjęcie główne

Sprawdziliśmy, o której godzinie zaplanowano pasterki w kościołach w Zgierzu | foto arch. Parafia NMP Różańcowej w Zgierzu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Święta Bożego Narodzenia dla wielu wiążą się z udziałem mszy świętej, zwanej potocznie pasterką. Według tradycji powinna być odprawiona w nocy z 24 na 25 grudnia o północy.
reklama

Msza Pasterska, czyli potocznie mówiąc Pasterka, to uroczysta msza odprawiana w nocy, najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych, z 24 na 25 grudnia, jako druga z liturgicznej uroczystości Bożego Narodzenia. Nabożeństwo to upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. 

Pasterka: Odpowiednie teksty biblijne, niezwykła atmosfera i wspólne śpiewanie kolęd. 

Obecnie pasterka jest symbolem powitania Jezusa przez wiernych. Jest to również moment, kiedy zaczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Najczęściej pasterka odbywa się o północy, choć nie jest to liturgiczny wymóg. Od kilku lat Bazylika św. Piotra w Watykanie, gdzie pasterka odprawiana jest pod przewodnictwem samego papieża, rozpoczyna się o 22. Na podobny krok decyduje się również coraz więcej parafii w Polsce. Niektóre odprawiają dwie pasterki - wcześniejsza jest dedykowana dzieciom i młodzieży, późniejsza dorosłym. Pasterka to msza święta, która przynależy do liturgii Bożego Narodzenia. Oznacza to, że ci, którzy biorą w niej udział, nie muszą już przychodzić w Boże Narodzenie na mszę. 

Pasterka przez wielu wiernych postrzegana jest jako najpiękniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym, składa się na na to m.in. odpowiednie teksty biblijne, wspólne śpiewanie kolęd, niezwykła atmosfera. Oczywiście nabożeństwo zawiera wszystkie inne części liturgii. To wszystko powoduje, że paterka trwa trochę dłużej niż inna msza, co jednak nie zniechęca wiernych w uczestnictwie. 

Pasterka w Zgierzu. Gdzie  i o której godzinie odbędzie się nabożeństwo?

Sprawdziliśmy, o której godzinie pasterki zostaną odprawione w zgierskich kościołach. 

W parafii NMP Różańcowej w Zgierzu, pasterka odbędzie się o godzinie 24.00. W Święta Bożego Narodzenia: 25 i 26 grudnia - Msze święte w porządku niedzielnym.

Parafia Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Męczennicy w Zgierzu, w sobotę 24 grudnia msze św. będą tylko o godz. 700. Porządek mszy świętych przez I i II dzień świąt:
25 grudnia: Pasterka –  o godz. 2200 i o godz.  24.00.
W ciągu dnia nabożeństwa odbędą się o godz.  7.00, 9.00, 10.30, 11.30 i 13.00 i o godz. 18.00.
26 grudnia – II Dzień Świąt Narodzenia Pańskiego - Msze św. jak w niedzielę.

Parafia pw. św. Jana Pawła II w Zgierzu - w sobotę odbędą się ostatnie Roraty o godz. 6.30.  Nie będzie się za to Mszy św. o godz. 18.00 nie będzie. Pasterkę zaplanowano na godzinę 24.00, jednak ksiądz proboszcz zapraszam wiernych pół godziny wcześniej na wspólne kolędowanie i złożenie sobie życzeń. 
25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego. W poniedziałek, 26 grudnia – Święto św. Szczepana. Msze Święte będą sprawowane według porządku niedzielnego.

Parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu - w sobotę proboszcz zaprasza na pasterkę, która rozpocznie się o godz. 24.00. Jednak już pół godziny przed północą zespół wokalno – muzyczny "Melodyjki" rozpocznie koncert i wspólne śpiewanie kolęd. W święta Bożego Narodzenia nie będzie godzinek i wypominek, a msze będą sprawowane według porządku niedzielnego.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama