reklama

Pochodził ze Zgierza i stworzył najsłynniejsze łódzkie rzeźby. Rocznica śmierci prof. Michała Gałkiewicza

Opublikowano:
Autor:

Pochodził ze Zgierza i stworzył najsłynniejsze łódzkie rzeźby. Rocznica śmierci prof. Michała Gałkiewicza - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzRetkińskie „Bociany” są pewnym symbolem osiedla, ale i Łodzi. Z pewnością wielu widziało je osobiście lub na zdjęciach, niektórzy zapewne pamiętają ich tworzenie lub odrestaurowanie. W tym roku obchodzimy piątą rocznicę śmierci twórcy rzeźb – prof. Michała Gałkiewicza.
reklama

Artysta związany ze Zgierzem i Łodzia

Prof. Michał Gałkiewicz urodził się w 1932 roku w Zgierzu, zmarł 12 lutego 2020 roku w Łodzi. To właśnie z tym miastem związał niemal całe swoje życie. W Łodzi kończył szkołę średnią, a następnie uczęszczał do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.

W latach 1974-1980 był komisarzem Łódzkiej Galerii Rzeźby. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów m.in. w Łodzi, Warszawie, czy Madrycie.

Cztery rzeźby w przestrzeni miejskiej zobaczymy w Łodzi, a jedną w Pabianicach. W samej Łodzi są cztery rzeźby tego artysty. Kolejna znajduje się w Pabianicach. Jego dziełem jest też m.in. Pomnik Pomordowanych w 1939 roku w Niewieszu koło Poddębic.

Michał Gałkiewicz był także autorem projektu tablic na Placu Stu Straconych w Zgierzu (tablica informująca o tragedii, która rozegrała się w tym miejscu i kto był sprawca mordu; tablica ku czci zamordowanych w Katyniu; tablica pamiątkowa w hołdzie poległym i pomordowanym w czasie II wojny światowej). Stworzył także tablicę Stanisława Staszica usytuowaną na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Staszica w Zgierzu.

reklama

Najsłynniejsze rzeźby artysty w Łodzi

Jedną z najbardziej znanych rzeźb prof. Michała Gałkiewicza są "Bociany", które stoją u zbiegu al. Wyszyńskiego i ul. Waltera-Jankego. Pomnik powstał w latach 70. XX wieku jako punkt orientacyjny dla mieszkańców nowo budowanego wtedy osiedla. Inspiracją było gniazdo bocianów, które rzeźbiarz widział podczas wakacji w Mikoszewie. „Bociany” przez lata były jednym ze znaków rozpoznawczych Łodzi, ich wizerunek wielokrotnie pojawiał się m.in. na pocztówkach i w filmach promujących miasto.

Kiedy pojedziemy al. Wyszyńskiego w głąb Retkini, natkniemy się na kolejny symbol tej części miasta. To rzeźba "Macierzyństwo", także zaprojektowana przez Michała Gałkiewicza, która pojawiła się na osiedlu w drugiej połowie lat 70. XX wieku.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości ze Zgierza i powiatu zgierskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje dziś w Zgierzu! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama