Zgierz otrzymał prawa powiatu 1 stycznia 1999 roku. Wtedy weszła w życie reforma administracyjna wprowadzająca trójstopniowy podział terytorialny państwa. Podczas jubileuszowej uroczystości wspominano początki i zmiany, jakie przysporzyło to w naszym regionie.
25-lecie powiatu zgierskiego
Pierwszym starostą w Zgierzu był Józef Dziemdziela. Początkowo urząd ograniczał się do jednego pracownika i jednego pomieszczenia. Konieczne było stworzenie całej struktury administracyjnej. Kolejne lata i kadencje starostów stawiały nowe wyzwania, szczególnie finansowe.Podczas obchodów 25-lecia nie zabrakło refleksji nad dotychczasową współpracą gmin i lokalnych społeczności, wchodzących w obręb powiatu zgierskiego, ale również deklaracji i wyznaczania celów na kolejne lata.
Minione ćwierćwiecze to rosnąca świadomość obywateli, popularyzacja inicjatyw oddolnych, które stały się naturalnym sposobem oddziaływania mieszkańców na samorząd.
- mówił podczas jubileuszowej gali Bogdan Jarota, starosta powiatu zgierskiego.
Podczas spotkania nie zabrakło podsumowania dotychczasowej działalności powiatu. Skupiono się szczególnie na edukacji i dotychczasowych inwestycjach.
Wszystko po to, żeby żyło nam się lepiej w naszym wspólnym domu. A każdy dobrze wie, że w domu zawsze znajdzie się coś co można zrobić, ulepszyć bądź poprawić. Pracy nie zabraknie na co najmniej kolejne 25 lat.
- dodaje starosta.
Wyróżnienie dla powiatu zgierskiego
Wewrześniu 2023 roku odbyło się Zgromadzenie Jubileuszowe Związku Powiatów Polskich. Podczas uroczystości nagrodzony znalazł m.in. starosta Bogdan Jarota, który otrzymał Odznaczenie Bene Meritus Powiatom oraz honorowy tytuł Samorządowca 25-lecia za szczególne osiągnięcia wpływające na rozwój polskich powiatów.W powiecie zgierskim znajduje się dziewięć gmin, a stanowisko starosty od dwóch kadencji piastuje Bogdan Jarota.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.