reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu informuje o poważnej chorobie zwierząt

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/poglądowe

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu informuje o poważnej chorobie zwierząt - Zdjęcie główne

Ostrzeżenie o poważnej chorobie zwierząt | foto Karolina Wolska/poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzGłówny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, przekazany także przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zgierzu w związku z odnotowaniem ogniska pryszczycy wśród zwierząt w Niemczech. Instytucja uspokaja, że wirus wywołujący tę chorobę rzadko przenosi się na ludzi.
reklama

Pryszczyca to wysoce zakaźna choroba wirusowa dotycząca zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Najczęściej chorują na nie krowy, świnie, kozy oraz owce.

Pryszczyca – objawy u ludzi

Pryszczyca jest wirusową,  zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy.

Ostatni potwierdzony przypadek pryszczycy u zwierząt w Polsce odnotowano ponad pół wieku temu w 1971 roku. Mimo to, pojawienie się jej w Niemczech stanowi zagrożenie, stąd  powtarzające się komunikaty.

Jak informuje GIS, okres inkubacji wirusa w przypadku ludzi wynosi od 2 do 12 dni (średnio są to 3-4 dni). Symptomy to gorączka, ból gardła i  głowy oraz zmiany pęcherzykowe widoczne na błonach śluzowych jamy ustnej, oraz dłoniach i stopach.

reklama

Objawy ustępują zwykle w ciągu 1 do 2 tygodni. Do tej pory nie odnotowano przypadków przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka. Zgłaszanie zachorowań na pryszczycę u ludzi jest w Polsce obowiązkowe.

Ludzie zarażają się poprzez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem oraz spożywając mięso, mleko i niepasteryzowane przetwory mleczne, które pochodzą od zakażonego zwierzęcia.

Źródłem zakażenia u ludzi i zwierząt mogą być: zwierzęta chore lub po przechorowaniu, mięso i jego przetwory, ślina, mleko, przetwory, kał, pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, skóra, wełna, ręce i   odzież obsługi, nasienie, zarodki, środki transportu, gryzonie, ptaki, odpadki kuchenne.

Zwierzęta zakażone i chore wydalają wirusa z wydychanym powietrzem, z ich wydalinami i wydzielinami. Najwięcej wirusa znajduje się w płynie surowiczym i nabłonku pęcherzy, a same zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet trzy lata.

reklama

Objawy pryszczycy u zwierząt

Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zgierzu okres inkubacji u bydła i świń trwa do 14 dni (najczęściej od 3 do 8 dni), u owiec i kóz do 21 dni.

Objawy to m.in. pęcherzyki, pęcherze i bąble występujące na w jamie gębowej, na wargach, języku, w okolicy otworów nosowych oraz na wymieniu, strzykach, w szparze międzyracicowej i na koronkach racic, po ich pęknięciu – nadżerki, temperatura ciała podwyższona o 1,5 – 2,50C, apatia, obfite ślinienie, spadek mleczności aż do całkowitego zaniku, utrudnione przeżuwanie i utrata łaknienia,

Wśród dorosłych zwierząt śmiertelność jest niewielka, z kolei zwierzęta młode (cielęta, prosięta, jagnięta) są bardzo wrażliwe i często padają z powodu zapalenia mięśnia sercowego bez innych oznak choroby.                                                          

reklama

Ochrona przed chorobą polega przede wszystkim na tym, żeby pamiętać, by zwierzęta wprowadzane do stada pochodziły z wiadomego źródła i posiadały świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo