Opublikowany pod koniec sierpnia raport PUP podsumowujący sytuację na lokalnym rynku pracy zawiera informacje między innymi dotyczące poziomu bezrobocia oraz struktury bezrobotnych w poszczególnych gminach w powiecie zgierskim. Z analizy urzędu wynika, że w ciągu pół roku odnotowano spadek bezrobocia. W stosunku do stycznia 2022, w czerwcu było ono niższe o 11,5%. Zatrudnienie znalazło 356 osób, w tym 206 mężczyzn i 150 kobiet – liczba bezrobotnych wynosiła wówczas 3 104 osoby. Z danych dotyczących płci, wieku i wykształcenia zarejestrowanych wynika, że większy odsetek stanowią kobiety – z czego to wynika?
„Zarejestrowane bezrobotne kobiety, mimo że lepiej wykształcone i młodsze niż zarejestrowani bezrobotni mężczyźni, należą do grupy osób, którym trudniej jest się odnaleźć na rynku pracy. Często barierą w znalezieniu pracy przez kobiety bezrobotne jest brak doświadczenia zawodowego, kobietom też trudniej konkurować na rynku pracy, gdy pracodawcy mają do dyspozycji równorzędnych kandydatów – mężczyzn” – czytamy w raporcie.
Niższe bezrobocie w powiecie zgierskim odnotowano także w stosunku do ubiegłego roku – od końca czerwca 2021 do tego samego okresu bieżącego roku liczba niezatrudnionych zmniejszyła się o 1 219 osób.
Robotnicy najliczniejszą grupą wśród zarejestrowanych bezrobotnych
Jedną z kategorii w analizie rynku pracy jest wykonywany wcześniej zawód. Od stycznia do czerwca 2022 zarejestrowano 2 654 osoby bezrobotne. Z raportu PUP wynika, że wśród nich najliczniejszą grupą zawodową są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (19,4%) - ślusarze, mechanicy samochodowi, cukiernicy czy piekarze. Kolejne miejsca na „podium” zajęli pracownicy usług osobistych i sprzedawcy (15,8%) oraz pracownicy przy pracach prostych (11,7%) – pomocnicy budowlani czy pakowacze ręczni.Z kolei pod względem wykształcenia, najliczniejszą grupą wśród zarejestrowanych bezrobotnych są osoby z wykształceniem gimnazjalnym lub niższym, jednak w stosunku do ubiegłego roku ich odsetek również spadł. Drugą grupą są osoby z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym.
Jak przedstawia się sytuacja niezatrudnionych biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania? Największy odsetek w powiecie stanowią osoby z miasta i gminy Zgierz. Na kolejnych pozycjach plasują się Ozorków, Aleksandrów Łódzki, Głowno, Stryków i Parzęczew.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.