Reklama

Reklama

Remont wschodniej części Parku Miejskiego w Zgierzu idzie pełną parą

Opublikowano: pon, 16 maj 2022 17:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Idealne do spacerów, jazdy na rolkach czy rowerowych przejażdżek. Takie mają być nowe ścieżki w zgierskim Parku Miejskim. Będą sprawdzać się przez cały rok, a wygodnie przejdzie nimi także kobieta w szpilkach.

Reklama

Cóż, że droga wyboista, ważne że kierunek słuszny

W Zgierzu trwa budowa ścieżek pieszych, rowerowych oraz rolkowych w parku miejskim. Prace wykonywane są we wschodniej części (od ul. 1 Maja do Obrońców Pokoju) oraz wzdłuż ogródków działkowych (od ul. Barlickiego do 1 Maja). Dzięki nowoczesnej mineralnej technologii ścieżki mają być odporne na warunki atmosferyczne. Nie będą na nich powstawały kałuże, nie ma na nich wybojów ani nierówności jak przy zwykłych płytach chodnikowych lub betonowej kostce.

To dowód, aby nie wierzyć w plotki. Niektórzy twierdzili, że alejki będą wyłożone kamieniami - pisze na swoim profilu FB Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Istotnie, gdy wczesną wiosną ruszyły prace, od razu wzbudziły kontrowersje. Wysypywany na alejki tłuczeń wywołał lawinę komentarzy: jak po tym chodzić albo przejechać dziecięcym wózkiem?! Wszystko działo się jednak w zgodzie ze sztuką budowlaną. Kamienie były jedynie podbudową pod docelową warstwę nawierzchni syntetyczno-mineralnej. Od pracujących przy ścieżkach robotników dowiedzieliśmy się, że ten materiał jest z jednej strony bardzo wygodny dla spacerowiczów czy rowerzystów, a jednocześnie w pełni przepuszczalny, przez co ekologiczny. W wakacje taka właśnie nawierzchnia zastąpi tą piąszczystą w starej części parku wokół stawu.

Dzięki remontowi park robi się większy

Do tej pory dzika i nieoświetlona część Parku Miejskiego na wschód od ul. 1 Maja odwiedzana była głównie przez okolicznych wielbicieli mocnych trunków. Teraz ten teren znacząco powiększy użytkową powierzchnię parku. Oprócz nowych alejek, działa już pełne oświetlenie i monitoring. Z nowego skateparku korzysta liczna młodzież. Sadzone są obecnie nowe drzewa, krzewy, bylini oraz rośliny cebulowe. Zaprojektowana zostanie "strefa barw i zapachów" - przestrzeń, w której zieleń dostosowana będzie do czterech pór roku. Powstanie też ścieżka zabawowo-ruchowa dla najmłodszych zgierzan.

O ile w części należącej do ratusza prace idą pełną parą (by zdążyć przez zbliżającym się świętem miasta), to zaniedbany i zarośnięty teren za skateparkiem w stronę torów kolejowych wciąż straszy.

Blisko rok temu, w lipcu 2021 roku, Starosta Zgierski wystąpił do Wojewody Łódzkiego z wnioskiem o wyrażenie zgody na przekazanie, w drodze darowizny, przedmiotowej nieruchomości (o powierzchni 3,9 ha) na rzecz Gminy Miasto Zgierz, z przeznaczeniem na zadania własne gminy związane z utrzymaniem zieleni miejskiej oraz terenów rekreacyjnych - mówi Łukasz Roman ze Starostwa Powiatowego w Zgierzu. Wciąż oczekujemy na decyzję Wojewody Łódzkiego w tej sprawie - przyznaje.

Jednocześnie - jak się dowiadujemy - starosta Bogdan Jarota na początku kwietnia br. wystąpił do wojewody z prośbą o zwiększenie dotacji na uporządkowanie tego terenu. Również w tym przypadku wojewoda nie podjął jak dotąd decyzji. Sprawa utknęła więc gdzieś między urzędniczymi biurkami a podpalana co roku dzika łąka wciąż pozostaje opuszczona. Ciekawe czy zapłonie tuż obok wyremontowanej części parku? Takie fajerwerki na otwarcie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy