W mediach społecznościowych pojawiły się głosy mieszkańców gminy Zgierz, którzy nie zgadzają się na wybudowanie inwestycji zajmującej się recyklingiem tworzyw sztucznych w swojej okolicy.
Instalacja do odzysku i recyklingu tworzyw sztucznych pod Zgierzem
Na terenie miejscowości Emilia, w gminie Zgierz tuż przy autostradzie wytyczono miejsce, w którym może powstać instalacja do odzysku i recyklingu tworzyw sztucznych. Nie ma być jednak spalarnią, ale miejscem przetwarzania odpadów, głównie plastiku. Mieszkańcy nie chcą, by w ich okolicy pojawił się fabryka zatruwająca środowisko i sąsiadujące lasy objęte ochroną.Z wnioskiem wystąpiła łódzka firma MiA Recykling, która od 2021 roku szuka miejsca na wybudowanie obiektu. Pod uwagę były już brane miejsca w Koluszkach, Brzezinach, Strykowie, Dąbrówce i zgierskiej Borucie. Ostatecznie wybór padł na Emilię, a dokładniej teren przy ulicy Południowej, otoczonej lasami z przebiegającą obok autostradą A2.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe działki mają oznaczenie P, jako tereny zabudowy produkcyjnej, magazynów, składów. W związku z tym lokalizacja przedsięwzięcia jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
- informuje firma MiA Recykling.
Mieszkańcy Emilii, Rosanowa i Kaniej Góry oraz sąsiednich miejscowości nie wyrażają zgody na pojawienie się w ich okolicy przetwórstwa plastiku, które oddziałuje na środowisko. Ponadto drogą dojazdową do miejsca, w którym miałaby znaleźć się inwestycja, mogą poruszać się samochody do 8 ton, dlatego obawiają się, że już podczas budowy droga zostanie zniszczona od ciężkiego sprzętu.
Mieszkańcy organizowali spotkania, pisali petycje do gminy, a nawet planowali protest, w którym mieliby zablokować rondo w Emilii.
Gmina nie wyrazi zgody na inwestycję?
Mieszkańcy zorganizowali spotkania informacyjne, na których obecna była wójt i przedstawiciel firmy inwestycyjnej. Firma czeka na decyzję środowiskową, której gmina jeszcze nie wydała.
Prowadzone postępowanie administracyjne jest w początkowej fazie. Aktualnie szczegółowej analizie i weryfikacji została poddana dokumentacja złożona przez inwestora. Kierujemy się przepisami prawa, jak również bierzemy pod uwagę interesy lokalnej społeczności.
- komentuje sytuację Wioletta Głowacka, Wójt Gminy Zgierz.
Bez zgody środowiskowej inwestor nie może rozpocząć budowy hali. Zwraca jednak uwagę, że produkcja opiera się o procesy mechaniczne, bez wykorzystania substancji chemicznych czy spalania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.