Reklama

Reklama

Stare i nowe tramwaje w Zgierzu. Jakie linie przejeżdżały przez nasze miasto przez ponad 120 lat? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stare i nowe tramwaje w Zgierzu. Jakie linie przejeżdżały przez nasze miasto przez ponad 120 lat? [galeria] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
27
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Zgierz Historia sieci tramwajów w Zgierzu sięga już ponad 120 lat. Przejechały przez nasze miasto dziesiątki różnych modeli. Były też różne linie, w tym nieodżałowane przez niektórych 46. Jak się rozwijała sieć tramwajów w Zgierzu i jak one wyglądały kilkadziesiąt lat temu, a jak wyglądają teraz? Dostaliśmy od naszych czytelników wiele zdjęć tych pojazdów trakcyjnych.

Reklama

Tramwaje w Zgierzu

Tramwaje w Zgierzu jeździły nieprzerwanie od stycznia 1901 r. do lutego 2018. Wznowienie nastąpiło w grudniu 2021. Przez nasze miasto jeździły różne tramwaje wchodzące w skład systemu komunikacji aglomeracji łódzkiej. W 1901 r. uruchomiono linię do Pabianic. Tramwaj dojeżdzał do Zgierza na Plac Kilińskiego, ówczesny Nowy Rynek. Rok 1922 przyniósł uruchomienie kolejki wąskotorowej, która cztery lata później stała się drugą linią łączącą Zgierz z Ozorkowem. W 1940 r. dostały one numery 41 oraz 40. Potem je przemianowano na nazwy Łódż - Zgierz i Łódź - Ozorków. W 1956 r. powórcono do numeracji. Tym razem były to 45 i 46. 

46 do 1926 r. było obsługiwana jeszcze trakcją parową. Na przestrzeni lat trasa tego tramwaju się zmieniała, raz było to 35 km, ostatecznie ok. 30 km. Niewątpliwie pojazd ten posiadał najdłuższą trasę w Polsce. W Europie zajmowaliśmy 2 miejsce. 46 jeździło z Łodzi z Chocianowic, przez Zgierz, a kończyło w Ozorkowie. Ten tramwaj dowoził bardzo dużo ludzi z miasta na tereny podmiejskie i na odwrót. Był tak naprawdę jedyną formą transportu publicznego, gdy np. mieszkaliśmy w Ozorkowie albo mniejszych miejscowościach i chcieliśmy się dostać do pracy, szkoły czy lekarza w Łodzi. Jeździł całą dobę, również w nocy. W czasach swojej świetności kursował co 20 minut. 

Rok 2004 przyniósł likwidację linii 45, za to linia 11 została wydłużona z Helenówka w Łodzi do placu Kilińskiego w Zgierzu. Jeżdziły wtedy przez nasze miasto dwie najdłuższe linie w Polsce: 46 oraz 11 relacji Pabianice - Łódź. W roku 2008 stworzono linię 16 jadącą z Łodzi do Zgierza. Od 2017 r. znów zaczęło jeździć 45, które rok później zawieszono. W odnowionej "szacie" powróciło jako "szóstka" w 2021 r. Tramwaju 46 nie przywrócono do tej pory.

W naszej galerii zdjęć znajdziecie fotografie naszych czytelnników pojzadów trakcyjnych z naszego miasta na przestrzeni lat. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy