reklama

Stare zapomniane cmentarze niedaleko Zgierza. Kto dziś o nich pamięta?

Opublikowano:
Autor:

Stare zapomniane cmentarze niedaleko Zgierza. Kto dziś o nich pamięta? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzSą takie miejsca, których już nikt nie odwiedza w dzień Wszystkich Świętych czy Zaduszki. Większość została zapomniana i zaniedbana, a natura bierze górę i ukrywa pozostałości dawnych cmentarzy.
reklama

Połamane, rozrzucone tabliczki, elementy nagrobków i pojedyncze znicze - takie cmentarze znajdziemy w pobliżu Zgierza, a także w Łodzi.

Stare zapomniane cmentarze

Większość z nich ukryta jest w lasach i parkach. Pomazane tablice i często nieczytelne już napisy są świadectwem przeszłości i przemijania. Tworzą także niezwykłą atmosferę smutku i zadumy.

W okolicach Zgierza i nie tylko znajdziemy wiele takich miejsc. Dawny cmentarz ewangelicki w Rąbieniu, to jedyny wiejski cmentarz ewangelicki w okolicach Łodzi, na którym widzimy dzwonnicę oraz resztki muru. Zachowały się jedynie 3 nagrobki i metalowy krzyż.

W Rudzie Bugaj, gdzie znajdują się dwa takie cmentarze ewangelicko-augsburskie. Do dziś zachowało się kilkanaście nagrobków z powstałego prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku cmentarza.

reklama

Kolejnym jest cmentarz ewangelicki w Starych Krasnodębach. Na niektórych nagrobkach da się jeszcze nazwisko Zachert – znanych w Zgierzu przemysłowców, co może oznaczać, że powstał w XX wieku.

Z kolei w Księstwie, wśród zarośniętych drzewami tablic znajdziemy cmentarz ewangelicki, a na nim wciąż czytelne tablice i wysoki grobowiec, o formie niespotykanej na innych tego typu cmentarzach.

Nie można zapomnieć także o zbiorowych mogiłach żołnierzy, które pojawiają się w lasach powiatu zgierskiego i innych miejscach w Polsce. Są to m.in. zbiorowe mogiły powstańców z 1863 roku czy żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej w Sobieniu.

O historii cmentarzy ewangelickich znajdujących się wokół Zgierza dla starostwa powiatowego opowiadał Adam Zamojski z Towarzystwa Przyjaciół Zgierza.

reklama

Spacer z duszą na ramieniu po parku w Łodzi

Park Rejtana, jest jednym z tych miejsc w Łodzi, gdzie kiedyś znajdował się cmentarz ewangelicki (cmentarz Wiznera). Ostatnie pochówki odbywały się tu w latach 60. XX wieku, a w latach 80. rozpoczęto jego kasację, a w miejscu cmentarza miał powstać park.

Przez niektórych park nazywany jest cmentarzem Nie-pamięci, ponieważ przekształcenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego w park, co trwało wiele lat i pozostawienie pojedynczych nagrobków, a także prawdopodobieństwo, że nie wszystkie szczątki zostały ekshumowane, sprawa, że zdaniem niektórych nie zachowano należytego szacunku dla tego miejsca.

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama