Święcenie pokarmów to tradycja, którą trudno pominąć. Mimo że w wielu kuchniach praca w sobotę idzie pełną parą, wiele rodzin przerwa ją, ozdabia koszyczek, do której wkłada pokarmy i idzie do kościoła. Sprawdziliśmy, w jakich godzinach odbywają się święcenie pokarmów.
Co powinno znaleźć się w koszyczku?
Pokarmy przynoszone do święcenia od zawsze miały swoje znaczenie i symbolikę. Każdy element w jakiś sposób odnosił się do przeżywania męki i zmartwychwstania Jezusa, bądź nawiązywał do starszych zwyczajów pogańskich, które czciły wiosnę i odradzające się życie.Kiełbasa, a potem też inne wędliny symbolizują ofiarę z baranka paschalnego. Chrzan nawiązuje do pokonania goryczy męki Chrystusa. Symbolizuje też siłę fizyczną i witalność. Jajka oznaczają odradzające się życie, a tym samym zmartwychwstanie i zwycięstwo nad śmiercią.
Z czasem oprócz zwykłych jajek, w koszyczkach zaczęły pojawiać się pisanki. Ich malowanie wywodzi się z pogańskiego święta Jare, gdzie były zapowiedzią nowego, lepszego początku. Sól ma ochronić przed zepsuciem – zarówno w tym dosłownym znaczeniu, jak i moralnym. Symbolizuje sedno życia i prawdy – Jezus swoich uczniów i wybrańców nazywał „solą ziemi”.
Chleb z kolei jest jednym z najważniejszych składników święconki. Jako „ciało Chrystusa” jest symbolem samego Zbawiciela, którego śmierć i zmartwychwstanie przeżywa się w czasie świąt. W tradycyjnej święconce do dziś nie może zabraknąć baranka. Kiedyś było to dosłownie mięso baranie. Dziś znaczenie to przejęły figurki z ciasta lub lukru. Baranek z czerwoną chorągwią uosabia triumf życia nad śmiercią, przezwyciężenie zła i odkupienie grzeszników.
Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę
- Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu – godzina 9-15;
- Parafia pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu – godzina 8-16;
- Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej – godzina 9-17;
- Parafia pw. Świętego Jana Pawła II – godzina 9-17; O godz. 12.00 poświęcenie pokarmów w Domu Pomocy Społecznej
CZYTAJ TAKŻE: Tradycje wielkanocne. Śmigus-dyngus znają prawie wszyscy, a słyszeliście o tych?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.