Powiat zgierski: Inteligentna opaska sprawdza jak się mamy
Chociaż jest niewielka, to może bardzo wiele – łączy w sobie funkcje ratunkowe, zegarka, oraz telefonu. Tzw. „teleopaska” to urządzenie monitorujące podstawowe parametry życiowe, które w sytuacji zagrożenia zdrowia, wyśle sygnał SOS i wezwie pomoc.W ramach projektu pod nazwą „Przepis na opiekę w powiecie zgierskim” 70 osób po 60 roku życia, wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, będzie mogło skorzystać z bezpłatnych usług opiekuńczych oraz teleopieki. Najważniejszym elementem programu jest właśnie opaska życia, która umożliwia w szybki sposób skorzystanie ze zdalnej opieki medycznej, bądź wezwanie pogotowia.
Kolejny raz wychodzimy z inicjatywą pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszego powiatu. Podobny projekt pilotażowy realizowaliśmy 3 lata temu i cieszył się on dużym powodzeniem – mówią starosta zgierski Bogdan Jarota i odpowiedzialna za pomoc społeczną Katarzyna Łebedowska z zarządu Powiatu Zgierskiego. – Dzięki uczestnictwu w programie nasi seniorzy poczują się bezpieczniej i pewniej. To także duże wsparcie dla rodzin opiekujących się osobami starszymi.
Jak działa opaska życia?
Po naciśnięciu przycisku na opasce następuje połączenie z numerem 112, sygnał zostaje wysłany także do naszego „centrum teleopieki” – tłumaczy Patryk Molęda z firmy udostępniającej opaski. Urządzenie monitoruje i przesyła do centrum dane dotyczące podstawowych parametrów życiowych takich jak: tętno czy temperatura. Kiedy odbiegają one od normy, pracownik centrum informuje uczestnika o tym fakcie.
Opaska jest wyposażona również w detektor upadku. Jeśli wykryje, że osoba przewróciła się i nie może wstać, wtedy wykonuje zdjęcie i przesyła do teleopieki. – Za pomocą zdjęcia i zainstalowanego w opasce GPS-u jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, gdzie nastąpił upadek – dodaje Patryk Molęda.
O tym, że urządzenie to jest skuteczne najlepiej świadczą statystyki. W Łodzi z teleopasek korzysta dobre 2 tys. osób i już kilkadziesiąt razy, za ich pośrednictwem, została udzielona pomoc służb medycznych. Opaski zadziałały także w momencie odnotowania alertu upadku osoby korzystającej z urządzenia. Kilka razy opaska była przydatna w zlokalizowaniu miejsca pobytu jej właściciela.
Kto będzie mógł skorzystać z teleopieki w powiecie zgierskim?
Obecnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie opracowuje zasady, na jakich mieszkańcy powiatu zgierskiego będą mogli ubiegać się o uczestnictwo w programie. W akcji pilotażowej trzy lata temu na opaskę życia mogły liczyć osoby niesamodzielne w minimum jednej czynności według skali Barthela, czyli np. w spożywaniu posiłków, przemieszczaniu się czy utrzymywaniu higieny osobistej. Nabór do programu będzie trwał do końca sierpnia. Po weryfikacji wniosków, opaski będą nieodpłatnie przekazywane seniorom na rok. Urzędnicy przewidują, że urządzenia będą wydawane z początkiem września. Dzięki takiej teleopiece seniorzy będą mogli poczuć się bezpieczniej, a taki komfort psychiczny jest bardzo ważny - podkreśla starosta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.