Adopcje bezdomnych zwierząt w Łódzkiem. Latem trudniej o nowy dom
W czasie wakacji znacznie zwiększa się liczba trafiających do schroniska zwierząt. W okresie od czerwca do września polskie przytuliska notują ponad 40-procentowy wzrost przyjęć psów pod swój dach względem pozostałej części roku. To wzmożony okres aktywności dla pracowników i wolontariuszy.
- Jeśli się przyjrzymy, to ten wakacyjny wzrost bezdomności wśród zwierząt zobaczymy nawet w Internecie. Pojawia się mnóstwo ogłoszeń o błąkających się zwierzakach. To, co widać z perspektywy naszej grupy lokalnej, to przede wszystkim duże trudności w znalezieniu nowego domu dla zwierząt poszukujących stałego schronienia – mówi Paweł Frańczuk, koordynator łódzkiego oddziału fundacji Viva.
Problem nie dotyczy wyłącznie psów. Większe trudności ze znalezieniem domu w wakacje mają także koty.
- Mamy do wydania kocięta znalezione w pustostanie, po które nie ma żadnych zgłoszeń. Równolegle szukamy domu dla szczeniaka, który został znaleziony w podłódzkiej miejscowości i podobnie w tym przypadku też zero zgłoszeń. Zauważamy wyraźny brak zainteresowania, choć to zwierzaki z dwóch grup, którym zwykle najłatwiej znaleźć dom – tłumaczy aktywista.
Na profilu facebookowym Straży Miejskiej w Zgierzu pojawiły się ogłoszenia o bezdomnych psie i króliku znalezionych we wtorek 2 sierpnia. Kilka dni wcześniej w Parku Miejskim w Zgierzu odłowiony został inny bezdomny psiak. Służby poszukują właścicieli zwierząt.
SPRAWDŹ >>> Stryków pozazdrościł Zgierzowi Malinki? Zalew na Moszczenicy ma zamienić się w wypoczynkowe eldorado
Bezdomność zwierząt w okresie wakacyjnym. Akcje edukacyjne przynoszą efekty
Ogromne środki są przeznaczane na kampanie społeczne i świadomościowe, mające na celu zainicjowanie mentalnych zmian u osób zdolnych do porzucania zwierząt. Coraz sprawniej działają też organy ścigania i karania aktów znęcania się nad zwierzętami. W mediach tradycyjnych oraz społecznościowych na ogólnopolską skalę nagłaśniane są przypadki skutecznych przeciwdziałań porzuceń czworonogów, czy przykładów identyfikacji osób, które dopuściły się tych przestępstw. Działania przynoszą pozytywny skutek, ponieważ porzucanych w trakcie wakacji zwierząt z roku na rok jest mniej.
- Procentują akcje edukacyjne, ponieważ rządzący nie przyczynili się w żaden sposób do systemowego rozwiązania problemu. Nie mamy przecież powszechnego obowiązku czipowania psów i jednej spójnej bazy danych, więc wciąż niestety istnieje wiele możliwości, by anonimowo porzucić zwierzę. W największej mierze poprawę zawdzięczamy akcjom świadomościowym fundowanym przez organizacje trzeciego sektora, czy też działaniu lokalnych schronisk samorządowych – podsumował Paweł Frańczuk.
Świetną pracę w obszarze przeciwdziałania wakacyjnej bezdomności zwierząt wykonują organizacje takie jak Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce czy akcje takie jak "Karmimy Psiaki".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.