reklama

Zgierz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Niechlubne statystyki

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels/ Zdjęcie poglądowe

Zgierz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Niechlubne statystyki - Zdjęcie główne

Zgierz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy | foto Pexels/ Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Zgierz znalazł się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wytypowano dziesięć miast, najwięcej z nich znajduje się w Polsce.
reklama

Zestawienie podano przy okazji odbywającego się w Dubaju odczytu klimatycznego, który potrwa do 12 grudnia. Poświęcony jest transformacji energetycznej i planu ograniczenia zużycia paliw kopalnianych, jako głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Zgierz nie ma się czym chwalić.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Kraków, Gliwice i Zgierz. Aż siedem z dziesięciu miast uwzględnionych w pomiarach statystycznych znajduje się w Polsce. Zgierz zamyka stawkę, jednak nie jest to powód do dumy.

Pod uwagę brano zanieczyszczenie pyłem PM 2,5, który uważany jest za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Odpowiada on m.in. za nasilenie astmy, zaburzenia rytmu serca czy zapalenie naczyń krwionośnych.

Zanieczyszczone powietrze w Zgierzu

Mieszkańcy odczuwają zły stan powietrza, szczególnie teraz, w okresie zimowym.

Mówi się o ekologii i przechodzeniu na nowe możliwości ogrzewania. Ale nad miastem wciąż widać kominy, które kopcą czarnym dymem.

- mówi pani Beata, mieszkanka Zgierza.

Jakość powietrza według skali CAQI w Zgierzu wskazuje, że jakość powietrza jest średnia. W mieście znajduje się pięć mierników i najgorsze powietrze jest w okolicach Szkoły podstawowej nr 10 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Podobnie jest przy szpitalu wojewódzkim.

Chyba na co dzień już tak tego nie odczuwam, ale czasem wieczorem nie da się otworzyć okna, bo czuć duszący dym. Coraz więcej słyszy się o astmie i złej jakości powietrza, ale to się nie zmieni z dnia na dzień.

- mówi pani Maria.

Do 30 czerwca 2025 roku w urzędzie miasta mieszkańcy mają możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie wymiany źródła ciepła. Dofinansowanie może zostać przyznane na zakup efektywnego źródła ciepła (np. pompa ciepła), czy wymianę okien. Przypominamy, że do 1 stycznia 2025 r. należy wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, do 1 stycznia 2026 r. należy dostosować bądź wymienić piece i kominki, a do 1 stycznia 2028 r. wymienić należy kotły klasy 3 i 4.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama