Niepewne sadzeniaki ziemniaka – rolnicy narażeni na poważne straty
Coraz częściej na rynku pojawiają się oferty sprzedaży sadzeniaków ziemniaka o nieznanym pochodzeniu. Choć ich cena bywa kusząca, to ich zakup może prowadzić do poważnych strat w gospodarstwie.Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed tego typu transakcjami, zwracając uwagę na zagrożenia, jakie niesie stosowanie niecertyfikowanego materiału sadzeniowego.
Zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane, niesie za sobą możliwość wprowadzania do gospodarstwa materiału porażonego przez agrofagi kwarantannowe podlegające obowiązkowi zwalczania
- informuje Inspektorat.
Wśród najgroźniejszych zagrożeń wymienia się bakterie Ralstonia solanacearum (sprawcę śluzaka ziemniaka) oraz Clavibacter sepedonicus, która powoduje bakteriozę pierścieniową ziemniaka.
Choroby te szybko rozprzestrzeniają się podczas przechowywania oraz po wysadzeniu, co może skutkować koniecznością eliminacji całej uprawy.
Konsekwencje dla rolników
Stosowanie sadzeniaków niewiadomego pochodzenia może prowadzić do poważnych strat. WIORIN wskazuje na kilka kluczowych konsekwencji.To m.in. ograniczenie lub brak możliwości sprzedaży porażonych ziemniaków, straty plonu, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, administracyjny zakaz produkcji ziemniaków na porażonym polu, czy brak możliwości uzyskania dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego.
W praktyce oznacza to, że rolnicy ryzykują nie tylko plon w danym sezonie, ale także dalszą produkcję na danym obszarze przez kilka kolejnych lat.
Fałszywe okazje – jak unikać oszustów?
Szczególną ostrożność należy zachować przy zakupach oferowanych przez nieznane osoby, zwłaszcza w sytuacjach, gdy ziemniaki sprzedawane są bezpośrednio sołtysom, z dowozem na miejsce i w atrakcyjnych cenach. Inspektorat apeluje o rozwagę i przestrzega przed podejrzanie tanimi ofertami, które mogą narazić całe gospodarstwo na poważne problemy.W przypadku podejrzeń dotyczących ogłoszeń o sprzedaży sadzeniaków niewiadomego pochodzenia, można skontaktować się z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, ul. Siewna 13a, tel. 42 633 99 72 lub 42 611 66 60, e-mail: wi-lodz@piorin.gov.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.