reklama

130 rocznica urodzin Arkadiusza Musierowicza. Kim był człowiek, którego nazwisko nosi jedna z ulic Zgierza?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: NAC

130 rocznica urodzin Arkadiusza Musierowicza. Kim był człowiek, którego nazwisko nosi jedna z ulic Zgierza? - Zdjęcie główne

Arkadiusz Musierowicz | foto NAC

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia ZgierzaUlica Musierowicza znajduje się na Starym Mieście w Zgierzu. Łączy ulicę Piątkowską z ulicą Łęczycką. Czy zastanawialiście się kiedyś, kim był Musierowicz?
reklama

Arkadiusz Musierowicz urodził się 12 stycznia 1894 roku w Zgierzu i jest drugim mieszkańcem miasta, który zrobił karierę naukową.

130 rocznica urodzin zgierzanina, Arkadiusza Musierowicza

Spod pióra profesora Musierowicza wyszło ponad 200 publikacji i 10 podręczników. Otrzymał nagrody państwowe II stopnia oraz został odznaczony Krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim orderu Odrodzenia Polski. Specjalizował się w chemii i rolnictwie.

Urodzony w Zgierzu, szkołę średnią skończył w Łodzi. Uczęszczał również do Szkoły Handlowej Kupiectwa Łódzkiego. Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej, ale wybuch I wojny światowej przerwał jego edukację. Na uczelnie powrócił w 1920 roku i w 1923 roku otrzymał tytuł magistra inżyniera chemika.

reklama

Jego specjalizacją było rolnictwo, a prace dotyczyły nawozów fosforowych i potasowych oraz miału węgla brunatnego. Wprowadził nowe poglądy do nauki gleboznawstwa odnośnie żyzności gleby. Od 1933 roku habilituje się i otrzymuje miano profesora nadzwyczajnego na Politechnice Lwowskiej.

Arkadiusz Musierowicz – zgierzanin do końca

W czasie okupacji hitlerowskiej do maja 1944 r. był wykładowcą Kursów Rolniczych w Dublanach, zaś od lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. pracuje w Instytucie Żywienia Roślin w Skierniewicach. W czasie okupacji był zaangażowany w nauczanie akademickie.

Od marca 1945 r. rozpoczyna pracę na SGGW, gdzie będzie pracował do końca życia. Tutaj rozwija się jako mentor i badacz. Przystąpił do syntetycznego opracowania właściwości fizyko-chemicznych gleby. Poza jego działalnością w dziedzinie rolniczej rozwinął się w dziedzinie kartografii i współtworzył mapy Europy.

reklama

Choć opuścił Zgierz, przez całe życie utrzymywał kontakt z rodziną mieszkającą w jego rodzinnym mieście. Zmarł w Warszawie w 1966 roku i został pochowany na Powązkach.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama