reklama
reklama

Zgierz w 1918 roku. Jak mieszkańcy walczyli o niepodległość?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach W tym roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia, jak w wielu innych miastach, także w Zgierzu uroczyście świętujemy oraz wspominamy tych, którzy walczyli o wolność kraju. Co działo się w naszym mieście w listopadzie 1918 roku? Jak wówczas wyglądało? Przypominamy kilka faktów z historii Zgierza.
reklama

Listopad 1918 w Zgierzu. Co działo się po odzyskaniu niepodległości?

16 listopada 1918 roku ukazał się polskojęzyczny egzemplarz Gazety Zgierskiej, w którym mieszkańcy mogli przeczytać słowa komendanta miasta, podkapitana Heidricha. Wcześniej pismo wydawane było w języku niemieckim.

„Obywatele! Dawno upragniona przez nas chwila nadeszła. Po ustąpieniu okupantów mamy zupełnie wolną, a tak przez nas oczekiwaną Ojczyznę. Zwracamy się do Was, aby w tak poważnej dla nas chwili spokój, bezpieczeństwo mieszkańców nie były zakłócane. Wzywamy wszystkich obywateli bez różnicy wyznania, przekonań politycznych do współpracy z nami. Wzywamy do spokoju, do rozwagi. Okupant nasz kraj opuszcza. Żołnierze niemieccy zerwawszy z militaryzmem niemieckim otrzymali nasze zapewnienie, że złożywszy broń spokojnie wyjadą. Będąc neutralnemi, powinni być wolni od wszelkich zaczepek i szykan. Pokażmy, że jesteśmy godni wolności, która jest dziś naszym udziałem. Niech żyje Zjednoczona Wolna Niepodległa Polska!”.

Zgierzanie licznie angażowali się w walki narodowowyzwoleńcze. Na terenie miasta stoczono ciężkie bitwy, w ostatnich dniach rozbito między innymi dwie kompanie niemieckie, zgierscy legioniści zaangażowali się także w walki na Wołyniu w latach 1915-1916,  pod Kostiuchnówką, a po odzyskaniu niepodległości grupa uczniów z Liceum im. S. Staszica wyraziła wolę walki w wojnie polsko-bolszewickiej. „W latach międzywojennych mieszkańcy miasta oraz okolic związani byli z 31. Pułkiem Strzelców Kaniowskich, który stacjonował w Łodzi począwszy od 1921 r. Mówiło się nawet o nim jako o "pułku zgierskim", ponieważ w dużej mierze złożony był z żołnierzy pochodzących z ziemi zgierskiej”, pisał Piotr Majewski na portalu wirtualnyzgierz.pl. 

W galerii zamieściliśmy zdjęcia Zgierza z 1918 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, oraz z czasów I wojny światowej. 

Źródła: Urząd Miasta Zgierza, „Zgierz – Moja przestrzeń”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama