Reklama

Reklama

Przez tydzień chodziła z gorączką. Lekarzom z Łodzi nie udało się uratować młodej kobiety

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Przez tydzień chodziła z gorączką. Lekarzom z Łodzi nie udało się uratować młodej kobiety - Zdjęcie główne

Lekarze przez tydzień walczyli o życie młodej kobiety | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Nie udało się uratować 22-letniej studentki. Zdaniem specjalistów młoda kobieta zignorował objawy grypy. Lekarze z wielką determinacją walczyli o jej życie.

Reklama

Była młoda, aktywna, nie miała cukrzycy, ani problemów z otyłością. Niestety zignorowała objawy grypy, a kiedy trafiła do szpitala, było z nią naprawdę źle. 

Przez tydzień chodziła z gorączką. Na końcu straciła przytomność

22-latka trafiła na oddział Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Najpierw lekarze podjęli decyzję, żeby podłączyć ją do respiratora, później do ECMO, czyli sztucznego płuco-serca. 

Ratowaliśmy tę kobietę do samego końca 

 - podkreśla w rozmowie z nami kierownik kliniki - prof. Waldemar Machała. Walka o jej życie trwała tydzień. 22-latka do Łodzi trafiła ze szpitala w Skierniewicach, gdzie została przewieziona po tym, jak jej mama znalazła ją nieprzytomną w domu. Z wywiadu wynikało, że kobieta przez tydzień miała gorączkę. - 39 stopni. Nie poszła jednak od razu po pomoc, ponieważ uważała, że wkrótce jej przejdzie, nie brała również żadnych lekarstw. Kiedy jej stan się pogorszył, skonsultowała się z lekarzem rodzinnym, który zapisał jej lekarstwa. Te jednak już nie zadziałały. Kobieta straciła przytomność, a potem trafiła do szpitala. 

To była młoda, aktywna kobieta, bez chorób współistniejących. To pokazuje, z jak groźną chorobą mamy do czynienia. Apeluje o nieignorowanie objawów jakiejkolwiek infekcji. W przypadku kiedy jest taka możliwość, chciałby bardzo poważnie zachęcić do przemyślenia zaszczepienia się

  - mówi prof. Waldemar Machała. 

Grypa w Łódzkiem. To już prawdziwa plaga 

Z grypą oraz chorobami grypopodobnymi Łódź walczy od kilku tygodni. Nie lepiej jest w innych częściach kraju. Jeżeli chodzi o nasze województwo to w okresie od 1.03.2023 r. do 7.03.2023 r. zgłoszono do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych  8938 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 3808 u dzieci i 5130 u osób dorosłych.  W analogicznym okresie sezonu 2021/2022 zarejestrowano 1825 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 759 u dzieci i 1066 u osób dorosłych. 

Od początku sezonu epidemicznego 2022/2023, czyli od 1.09.2022 r. zarejestrowano łącznie 176818 zachorowań. W analogicznym okresie sezonu 2021/2022 zarejestrowano 96339 zachorowań. 

Prof. Anna Piekarska Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UM w Łodzi Oddział Chorób Zakaźnych i Hepatologii WSS z im dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, tłumaczy, że  grypa jest sezonową chorobą, która głównie w okresie od listopada do marca może zaburzać nasze zdrowie. Najczęściej zakażenie wirusem grypy przebiega łagodnie, „grypowo” – ale z wysoką gorączką, katarem, kaszlem i bólami mięśniowymi, bólem głowy.

Jednak, szczególnie u osób po 60 roku życia, zdarzają się poważne powikłania grypy pod postacią m.in. zapalenia płuc, zapalenia mięśnia serca i zapalenia nerek, które doprowadzają do niewydolności tych narządów.

Dlatego lekarze zachęcają do szczepień, przeciw grypie, które są nie tylko skutecznie, ale również chronią nas przed zakażeniem tym wirusem i pozwalają uniknąć długotrwałych powikłań choroby. 

Do szczepień szczególnie zachęcam osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z niską odporności i chorobami współistniejącymi do zaszczepienia się przeciwko grypie.  Szczepmy się przeciw grypie, bo jest to skuteczna profilaktyka, chroniąca nie tylko nas, ale i naszych bliskich

 - podkreśla pani profesor. Niestety, nadal stosunkowo niewiele osób decyduje się na tę profilaktykę. Ponadto, bez problemu, w naszym otoczeniu można spotkać osoby z objawami przeziębienia, które zamiast zostać w domu, zarażają innych. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy