Reklama

Reklama

Ukraińcy podziękowali Polakom. Wyjątkowy koncert w Łodzi [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Koncert jedności polsko-ukraińskiej odbył się w niedzielny wieczór w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Ukraińcy chcieli w ten sposób podziękować Polakom za wsparcie, które otrzymali od pierwszych chwil wojny.

Reklama

Koncert jedności polsko-ukraińskiej w Łodzi

Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Rzeka Dniestr". Zorganizowali je wspólnie marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, starosta opoczyński Marcin Baranowski i burmistrz Chocimia Andrij Dranczuk.

Niedzielny koncert był nie tylko podziękowaniem, stanowił także świetną okazją do pokazania kultury ukraińskiej. Występy ukraińskich artystów podziwiali także Ukraińcy mieszkający w województwie łódzkim. Podczas dwugodzinnego występu zaprezentowali się laureaci międzynarodowych i ukraińskich konkursów oraz festiwali - ludowe zespoły folklorystyczne, taneczne i wokalne.

Przed publicznością wystąpiło 50 artystów, między innymi: 

  • zespół muzyczny „Besarabski kolor”, 
  • ludowy amatorski zespół folklorystyczny „Bilyvchanka”, 
  • wzorowy amatorski zespół choreograficzny tańca współczesnego „Krok do przodu”, 
  • Amatorski Zespół Tańca Ludowego „Młodzież”, 
  • Alyona Tatarchuk, która jest solistką Khotinsky BNTD, szefową wzorowego amatorskiego studia wokalnego „Happy Children”. 
 - To jest koncert wdzięczności narodu Ukraińskiego z Chocimia dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy pomagali i pomagają nam wszystkim z tak wielkim zaangażowaniem. Dziękujemy marszałkowi województwa Grzegorzowi Schreiberowi. Wasze codzienne wsparcie pomaga nam walczyć przez te dziewięć miesięcy – to dzięki Wam bronimy swojego miejsca na ziemi, nie rezygnując z ustalonego celu. Każdy z nas walczy na swoim froncie: wojskowym, ochotniczym czy humanitarnym – mówi Luba Pietrowa, przedstawiciel miasta Chocim.

 - Jestem w Polsce od 18 marca ubiegłego roku. Przyjechałem tutaj z Kijowa, wcześniej mieszkałem w Ugańsku. W 2016 uciekliśmy przed wojną. Myśleliśmy, że w Kijowie znajdziemy pokój, ale nie udało się. W Polsce przygotowuje się do matury, nie chce stąd teraz wyjeżdżać chociaż o tym co dzieje się na Ukrainie myślę codziennie - mówi 17-letni Mikita.

Samorząd Województwa Łódzkiego od pierwszych chwil rosyjskiej agresji zaangażował się w pomoc sąsiedniemu krajowi.

- Wiemy doskonale, że ostatnie miesiące to był czas szczególny i wyjątkowy nie tylko dla Ukrainy, ale także dla nas Polaków i mieszkańców województwa łódzkiego. Zrobiliśmy już bardzo dużo, ale nie ustajemy. Wciąż solidaryzujemy się w pomocy dla naszych przyjaciół z Ukrainy, zarówno tym mieszkającym na terenie naszego regionu, jak i tym, którzy na miejscu walczą o wolność i niepodległość – mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Samorząd województwa łódzkiego aktywnie włączył się w pomoc osobom, uciekającym przed wojną. Specjalnymi składami ŁKA przyjechało do Łodzi ponad 2 tysiące osób. Organizowane także były zbiórki z darami.

Przekazano także w pełni wyposażone karetki  z zasobów Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. W szkołach prowadzonych przez samorząd województwa: w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Piotrkowie, Tomaszowie, Łowiczu i Skierniewicach uchodźcy mogli bezpłatnie uczyć się języka polskiego. Latem Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zorganizował w Spale i Dobieszkowie kolonie dla 200 dzieci z Ukrainy.

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy