Polska Stacja Badawcza Hornsund na Spitsbergenie szuka do swojego zespołu informatyka. Ogłoszenie o pracę zamieściła w swoich mediach społecznościowych.
PAN szuka informatyka. Chce go wysłać na biegun
Dowiadujemy się z niego, że ekipa poszukuje specjalisty, który posiada doświadczenie w zakresie administrowania systemami Linux i Windows, teleinformatyki oraz łączności satelitarnej. Do jego zadań będzie należeć będzie zarządzanie infrastrukturą informatyczną Instytutu Geofizyki PAN zlokalizowaną w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, w tym m.in. serwerami, routerami, przełącznikami, łączami internetowymi, telefonami, stacjami roboczymi i siecią Wi-Fi. Ponadto do obowiązków nowego pracownika należeć będzie: utrzymywanie łączności satelitarnej, w tym nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem infrastruktury anten satelitarnych do łączności internetowej, monitorowanie działania systemów informatycznych i łączności w stacji, a także dbanie o bezpieczeństwo systemu informatycznego.Osoby, które spełniają te wymagania i chciałyby dołączyć do polskiego zespołu, muszą wiedzieć, że w Spitsbergenie będą przebywać rok. Wyjazd przewidziany jest na czerwiec 2023 roku, powrót czerwiec 2024.
Aplikować można przez portal Pracuj.pl do 13 kwietnia. Oferty muszą zawierać CV i list motywacyjny.
Pracodawca przyznaje, że dodatkowym atutem będzie posiadani przez kandydata patentu motorowodnego i doświadczenia w pływaniu w warunkach morskich, doświadczenia terenowego, w szczególności zimowego górskiego, a także znajomości języków obcych, w szczególności języka angielskiego. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie, to informatyk na biegunie może liczyć na zarobki rzędu 6-7 tysięcy miesięcznie brutto (raczej niewiele, jak na tę branżę). Aby zachęcić fachowców w tej dziedzinie do wysyłania swojego podania, badacze zamieścili w mediach społecznościowych zdjęcie z opisem: "Taki widok przez okno ma nasz informatyk. To może być Twój widok w sezonie 2023/2024!".
Wzorcowa europejska platforma badawcza. Kto dołączy do jej załogi?
Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego znajduje się nad zatoką Isbjørnhamna w fiordzie Hornsund. Jest to południowa część wyspy Spitsbergen, która należy do archipelagu Svalbard. Jest to najdalej wysunięta na północ stała polska instytucja naukowa. Polarnicy prowadzą tam całoroczny monitoring środowiskowy. Stacja zarządzana jest przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.Obecne wyposażenie, infrastruktura i warunki bytowe Polskiej Stacji Polarnej Hornsund pozwalają na uznanie jej za wzorcową europejską platformę badawczą. Jeżeli chodzi o warunki pogodowe, to statystycznie najzimniejszy jest luty, kiedy to temperatura spada poniżej -20 stopni, a bywały takie zimy, że termometr wskazywał poniżej -40 stopni.
Latem temperatura jest wyższa. W trakcie "letniej nocy” zdarzają się przymrozki, ale w dzień zazwyczaj jest powyżej zera. Bywa tak, że latem temperatura sięga nawet 17-18 stopni. Co ciekawe, szacuje się, że na całym Svalbardzie jest więcej niedźwiedzi polarnych niż ludzi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.