Reklama

Reklama

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus. Zobacz, o czym musisz pamiętać

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus. Zobacz, o czym musisz pamiętać - Zdjęcie główne

Od nowego roku wchodzą zmiany w programie 500 plus | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia 500 plus tj. np. na dzieci, które dopiero się urodziły i nie miały wcześniej przyznanego świadczenia. Wnioski będą przyjmowane tylko w formie elektronicznej. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Reklama

Wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres tj. od czerwca 2022 r., będzie można składać do ZUS od lutego przyszłego roku.

ZUS jest przygotowany do obsługi programu Rodzina 500 plus, przygotowania trwają od dłuższego czasu. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów, przykładem może być Polski Bon Turystyczny czy świadczenie 300 plus. 

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przenosi ustalanie uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłatę z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją, świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo, na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Z uwagi, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin. 

Info: ZUS

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy