Reklama

Reklama

CHARLIE–CRP. Premier wprowadził trzeci stopień alarmowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

CHARLIE–CRP. Premier wprowadził trzeci stopień alarmowy - Zdjęcie główne

Do 4 marca będzie obowiązywał alarm trzeciego stopnia dot. zagrożeń w cyberprzestrzeni | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Premier Mateusz Morawiecki podwyższył stopień alarmowy obowiązujący w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP będzie obowiązywał do 4 marca.

Reklama

Premier Morawiecki zarządził wprowadzenie trzeciego stopnia alarmowego dotyczącego zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią – CHARLIE – CRP. Do tej pory na terenie całego kraju obowiązywała wprowadzona 15 lutego ALFA. 

CHARLIE-CRP - co oznacza?

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Stopień CHARLIE wprowadza się w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni: „w przypadkach wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo w celu uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu”. Z czym wiąże się decyzja o podwyższeniu stopnia alarmu? „Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni”, wyjaśnił w mediach społecznościowych pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński. W rozmowie z PAP wyjaśnił, na czym będą polegać działania związane z wprowadzeniem alarmu trzeciego stopnia. 

„Oznacza to przede wszystkim, że osoby, które odpowiadają za zapewnienie bezpieczeństwa systemów, będą zobowiązane wdrożyć wyższy poziom procedur bezpieczeństwa, między innymi wprowadzić całodobowe dyżury administratorów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów” – przekazał Cieszyński.

Zarządzenie stanów alarmowych umożliwia ustawa o działaniach antyterrorystycznych z 2016 roku. Od momentu jej wejścia w życie jest to pierwszy raz, kiedy podjęto decyzję o wprowadzeniu trzeciego stopnia.  

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy