Reklama

Reklama

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. O ile wzrośnie pensja minimalna?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. O ile wzrośnie pensja minimalna? - Zdjęcie główne

Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie w 2022r.? Znamy odpowiedź | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. Co roku wartość minimalnego wynagrodzenia jest podnoszona. Aktualnie wynosi 2.800 zł brutto, a stawka godzinowa – 18,30 zł brutto. O ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie? Jaka będzie najmniejsza stawka za godzinę w Polsce? Czytaj na TuŁódź.pl

Reklama

Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. Ile będziemy mogli zarobić?

Projekt rozporządzenia podnoszący wartość minimalnej stawki godzinowej został przyjęty przez rząd we wtorek, 14 sierpnia. W 2022 r. płaca minimalna wyniesie więcej niż dotychczas planowali rządzący.

Minimalna wartość wynagrodzenia w 2022 r. ma wynieść 3.010 zł brutto, to wzrost o ponad 200 zł. Obecna stawka wynosi 2.800 zł, a wynagrodzenie za godzinę pracy – 18,30 zł brutto. Dla osób zatrudnionych na popularnych „śmieciówkach”, czyli umowach cywilnoprawnych, zapowiadany jest wzrost wynagrodzenia o 1,40 zł brutto na godzinę do kwoty 19,70 zł brutto.

O wzroście minimalnego wynagrodzenia pisaliśmy już na portalu TuŁódź.pl w maju. Wtedy jednak plany podwyżek były znacznie niższe. Najniższe wynagrodzenie miało wynieść 2.984,80 zł, a stawka godzinowa – 19,50 zł.

Zdaniem ekspertów w Polsce należy zmienić zasady, na podstawie których ustalana jest najniższa krajowa. Opiera się bowiem na prognozach.

- Potrzebna jest nowa formuła. W razie gwałtownego spowolnienia gospodarczego obecny mechanizm paradoksalnie powoduje, że wzrost minimalnej nie tylko nie zwalnia, ale wręcz przyspiesza. Przepisy nie uwzględniają bowiem nietrafionej prognozy PKB, czyli jego spadku, ale biorą pod uwagę to, że po takim załamaniu gospodarka się odbije i wskaźnik wzrostu będzie wysoki - powiedział dla Dziennika Gazety Prawnej Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy